Zemřel Miroslav Zikmund. Cestovatelské legendě bylo 102 let

Ve věku 102 let zemřel cestovatel Miroslav Zikmund. Spolu se svým přítelem Jiřím Hanzelkou tvořili legendární cestovatelskou dvojici, která navštívila přes 80 zemí světa. Na svých cestách natočili řadu krátkých filmů, napsali více než 2000 novinových a rozhlasových reportáží a byli autory cestopisů, které vyšly v mnoha jazycích. Celoživotní přátele rozdělila až Hanzelkova smrt v roce 2003.

Miroslav Zikmund žil ve Zlíně, poslední léta trávil v soukromí s životní partnerkou Marií Macalíkovou. V posledních dnech byl vzhledem ke svému věku hospitalizovaný v Praze. Zemřel ve středu večer. "S lítostí potvrzujeme smutnou zprávu, že se 1. prosince 2021 Miroslav Zikmund vydal na svou poslední cestu za parťákem Jiřím Hanzelkou," uvedl předseda Nadačního fondu Zikmundova vila Čestmír Vančura.

Poslední rozloučení s legendárním cestovatelem se bude konat ve Zlíně. "Bude soukromé, jak si přál," řekla dnes ČTK Jana Macalíková, dcera Zikmundovy životní partnerky. V budově zlínské radnice připravuje město pietní místo s kondolenční knihou. K dispozici bude od pátečního rána. Pietní místo bude také ve vestibulu Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně, kterému dvojice H+Z věnovala své sbírky.

Na svých cestách, při nichž objeli celou zeměkouli, proslavili Hanzelka a Zikmund tehdejší Československo i jeho automobilový průmysl. Slavnou byla zejména stříbrná tatra, se kterou se dvojice vydala v roce 1947 do Afriky a Jižní Ameriky. Automobil je dlouhodobě vystaven v Národním technickém muzeu (NTM) v Praze.

"Velice si vážíme toho, že ve sbírkách NTM se nachází originální vůz Tatra 87, se kterým legendární dvojice Zikmund a Hanzelka podnikla svou první cestu kolem světa," uvedl dnes ředitel NTM Karel Ksandr.

Zikmundův význam vyzdvihnul také hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO). "Zlínský kraj v něm ztrácí jednu ze svých největších osobností, která oslovila a ovlivnila hned několik generací čtenářů i diváků. Dílo a odkaz pana Zikmunda díky tomu zůstávají nesmrtelné," uvedl hejtman.

Za výraznou a vzdělanou osobnost, jejíž otisk v historii Zlína a celého Československa zůstane nesmazatelný, označil Zikmunda podnikatel a prezident zlínského filmového festivalu Čestmír Vančura. Na začátku letošního roku se stal majitelem zlínské vily, ve které cestovatel žil téměř 70 let. "Společně s Miroslavem Zikmundem jsme chtěli v duchu jeho celoživotních hodnot pracovat na zpřístupnění jeho domova veřejnosti. Nyní to budeme muset zvládnout bez něj," řekl dnes Vančura ČTK.

Zahraniční agentury, které dnes o Zikmundově smrti informovaly, ho označují za legendárního cestopisce a dobrodruha. Připomínají také osud Zikmunda a Hanzelky po okupaci Československa v roce 1968. Kvůli kritické reportáži o situaci v Sovětském svazu z 60. let i angažmá během pražského jara upadla dvojice v nemilost." Nemohli cestovat a jejich knihy byly zakázány," připomněla ve svém nekrologu americká agentura AP.

Přestože Zikmund byl spojován především se Zlínem, uctí jeho památku také Plzeň. V západočeské metropoli se cestovatel 14. února 1919 narodil. Na budově plzeňského magistrátu na náměstí Republiky byl dnes vyvěšen černý prapor a k uctění Zikmundovy památky zřídilo město v mázhauzu radnice kondolenční místo.

Související

Zahájení výstavy se zúčastnili vnučka cestovatele Thora Heyerdahla - Liv Heyerdahl, předseda Nadačního fondu Zikmundova vila Čestmír Vančura, cestovatel Petr Horký a velvyslanec ČR v Norsku David Červenka.

"S Hanzelkou a Zikmundem pěti světadíly" nově na výstavě v norském Oslu

V dubnu začínají hned dvě výstavy, které vyplynuly z nové česko-norské spolupráce. V Oslu v muzeu Kon-Tiki se dnes otevřela expozice, jež norskému publiku představí cestovatelskou dvojici Hanzelka + Zikmund. Naopak do Zlína potom od 22. dubna zavítá výstava cestovatele Thora Heyerdahla, o jehož odkaz pečuje právě muzeum Kon-Tiki.

Více souvisejících

Miroslav Zikmund

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Medvěd, ilustrační fotografie.

Fico chce ulehčit odstřel medvědů, kteří se přiblíží k lidem

Slovensko po odstřelu medvěda, který v březnu napadl několik lidí v Liptovském Mikuláši, plánuje další kroky ohledně této problematiky. Ficova vláda na středečním zasedání schválila návrh ústavního zákona, který má řešit zvýšený výskyt medvědů v blízkosti lidských obydlí. 

před 2 hodinami

Bohumil Hrabal. Foto: Hana Haplová

Legendární spisovatel Bohumil Hrabal se narodil před 110 lety

Kdo by neznal krásnou Maryšku a ukřičeného Pepina z Postřižin nebo díla jako Ostře sledované vlaky, Slavnosti sněženek či Obsluhoval jsem anglického krále. Filmovou podobu jim dal režisér Jiří Menzel, autorem knižních předloh je Bohumil Hrabal, od jehož narození uplynulo přesně 110 let. Ten pro psaní povídek a novel čerpal inspiraci ve svém vlastním životě.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

FK Dukla Praha

Rada se na lavičce Dukly může objevovat ještě minimálně tři týdny. Osmiměsíční trest je nepravomocný

Hojně diskutovaný rekordní trest za rasismus pro trenéra fotbalové pražské Dukly není definitivní, protože odvolací komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) si vyžádala od disciplinární komise písemné odůvodnění toho, proč právě k tomuto trestu přistoupila. Protože se o Radově případu bude jednat až za tři týdny, do té doby se bude moct Petr Rada nadále objevovat na lavičce během druholigových zápasů.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Vladimir Putin

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

před 6 hodinami

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejisty Karlových Varů budou trénovat zlatí hoši z přelomu tisíciletí Patera a Moravec

Krátce po nedávném vyřazení Karlových Varů z předkola letošního extraligového play-off, v němž nestačily na České Budějovice, se potvrdila jména nových trenérů. Dosavadního kouče Energetiků Václava Eismanna, jenž působil na tamní lavičce od února, nahradí olympijský vítěz z Nagana Pavel Patera. Jeho asistentem pak bude další olympijský vítěz z roku 1998 a taktéž mistr světa z roku 2001 David Moravec. Dvouletou smlouvu s karlovarským klubovým vedením podepsal kromě nich i nový trenér brankářů Lukáš Mensator.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy