Zemřel přední český archeolog Jan Bouzek, specializoval se na antiku

Ve věku 85 let dnes zemřel významný český archeolog Jan Bouzek. ČTK to oznámila jeho vnučka Anna Matys. Bouzek byl dlouholetým pedagogem a vedoucím Ústavu pro klasickou archeologii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Přednášel i na dalších českých i zahraničních univerzitách.

Univerzita Karlova
doporučujeme

Bouzkovou hlavní specializací byla raně řecká, etruská a thrácká archeologie. Vedl řadu archeologických výzkumů v zahraničí, mimo jiné v Bulharsku, Řecku, Libanonu či na Srí Lance, ale i v České republice.

zdroj: YouTube

"Byl členem Učené společnosti ČR, korespondujícím členem Německého archeologického ústavu, řádným členem Rakouského archeologického ústavu," uvedla jeho vnučka. Kromě dalších ocenění získal v roce 2012 ocenění bulharského ministerstva kultury za přínos bulharské kultuře a její popularizaci, v roce 2015 převzal Zlatou medaili Univerzity Karlovy.

Bouzek se narodil v roce 1935 v Praze. Vystudoval prehistorickou a klasickou archeologii na Filozofické fakultě UK, s níž od roku 1958 spojil svou další profesní dráhu klasického archeologa. Od prosince 1989 do ledna 1991 byl proděkanem fakulty, v letech 1993 až 2001 ředitelem a do roku 2012 zástupcem ředitele Ústavu pro klasickou archeologii. V letech 1969 až 1991 řídil také oddělení klasické archeologie v Národním muzeu v Praze.

Bouzek je autorem více než 350 studií a článků publikovaných ve většině evropských zemí a v USA, napsal i řadu populárně-naučných knih. Organizoval výstavy, konference a přednášky doma i v zahraničí. Vedl například archeologický výzkum řecké osady Pistiros v Bulharsku a nebo český výzkum UNESCO v Bejrútu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V paneláku v Děčíně vypukl požár. 90 lidí evakuováno, většina přenocuje v…

26.11.2020 15:57 Aktualizováno V Májové ulici v Děčíně hořelo dnes ráno na chodbě v přízemí panelového domu. Kouř se rozšířil po…

V kauze Stoka se mění žalobce, Radek Mezlík odchází na evropský úřad

26.11.2020 15:52 Aktualizováno V případu možné korupce na radnici městské části Brno-střed, v takzvané kauze Stoka, se změní…

Únava, bolest hlavy, deprese. Třetině Čechů se během epidemie zhoršil…

26.11.2020 12:33 Asi třetině Čechů (32 procentům) se během podzimní koronavirové epidemie zhoršil zdravotní stav.…

Vrah z Táborska neuspěl s ústavní stížností. Oběť bil kusem dřeva, pak…

26.11.2020 09:41 Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost muže, který si odpykává 17 let ve vězení za vraždu soka v hádce v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama