Žena chrlila krev. Lékaři v Praze museli operovat plíce novou metodou

Novou operační metodu vyřazení plic z oběhu s využitím mimotělní plíce provedl tým lékařů z Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) v Praze. První český bypass obcházející plíce má umožnit šestatřicetileté pacientce s těžkou hypertenzí plic absolvovat jejich transplantaci. O zákroku dnes informovali zástupci VFN na tiskové konferenci.

Žena byla do nemocnice loni v prosinci přijata s masivním chrlením krve z plic, také jí selhávalo srdce. Lékaři ji postupně stabilizovali. Podle vedoucího lékaře intenzivní péče Kliniky anesteziologie Martina Balíka však nebyla ve stavu, kdy by mohla přežít transplantaci.

Lékaři potřebovali získat čas, aby se žena zotavila. Rozhodli se tedy pro operační metodu, která byla dosud provedena jen dvacítce pacientů na pěti pracovištích světa a možnou dobu čekání na transplantaci dostatečně prodlužuje.

Čeští lékaři konzultovali případ s odborníky z Řezna, dva němečtí lékaři se operace zúčastnili. "Princip operace spočívá ve vytvoření obchvatu mezi hlavní plicní tepnou, která vede krev ze srdce do plic, a levou síní, kam za normálních okolností přitéká okysličená krev a současně ji zbavuje kysličníku uhličitého. Nahrazuje tak zkrátka plíce," řekl přednosta II. chirurgické kliniky - kardiovaskulární chirurgie VFN Jaroslav Lindner, který ženu operoval. Mimotělní umělá plíce pacientce umožňuje omezený pohyb.

Balík ČTK řekl, že se může například posadit, postavit či omezeně chodit. Operace zlepšila funkci pravé srdeční komory i celého organismu, a žena se tak může dostatečně zotavit a připravit na transplantaci. Stále však čeká na vhodný orgán. Balík uvedl, že jeden z pacientů, kteří podstoupili tuto operaci, čekal na transplantaci zhruba dva měsíce.

Arteriální plicní hypertenze je poměrně vzácná, odhaduje se, že v Česku jí trpí nanejvýše několik desítek lidí. Postihuje lidi různého věku.

Podle lékařů se v Česku provádí zhruba 45 transplantací plic za rok.

Související

Lékaři

Muž z Brněnska žije 30 let s transplantovaným srdcem. Medián přežití je méně než poloviční

Třicet let od transplantace srdce slaví letos sedmapadesátiletý Petr z obce Mokrá-Horákov na Brněnsku, který je nejdéle žijícím pacientem po transplantaci srdce operovaným v Brně. ČTK to řekl Jan Krejčí, přednosta kardiologické kliniky Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně, která se o muže stará. Podle něj je přitom medián střední doby přežití po podobném zákroku 12 až 13 let.

Více souvisejících

operace Všeobecná fakultní nemocnice Praha lékaři zdraví

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Miloš Zeman

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ilustrační foto

Dnes je Zelený čtvrtek, významný den spojený s Poslední večeří

Zelený čtvrtek, čtvrtý den Velikonočního týdne, je jedním z nejvýznamnějších dnů v křesťanském liturgickém kalendáři. Tento den má hluboký náboženský význam, připomíná události spojené s Ježíšem Kristem, zejména jeho Poslední večeři se svými učedníky a zahájení pašijového týdne, který vrcholí Velikonocemi.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Už žádný Xbox a PlayStation. Putin nařídil vládě, aby vymyslela, jak vyrobit vlastní herní konzole

Ruský prezident Vladimir Putin ve středu nařídil ruské vládě, aby hledala způsoby podpory výroby domácích herních konzolí, informuje ruská státní tisková agentura TASS. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy