Žena hospitalizovaná na Bulovce nemá koronavirus, do bioboxu nemusí

U ženy z Brazílie, která je hospitalizovaná v pražské Nemocnici Na Bulovce, se koronavirus nepotvrdil. Novinářům to dnes řekla Kristýna Herrmannová z Kliniky parazitárních a tropických nemocí Nemocnice Na Bulovce. Žena je umístěná na běžném oddělení izolace, nikoliv v bioboxu pro vysoce nakažlivé choroby. Pacient, který byl v nemocnici už v pátek, má výsledky negativní.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

nemocnice na bulovce
doporučujeme

Nemocná žena pochází z Brazílie a cestovala po jihovýchodní Asii. "O tom, jestli žena zůstane v karanténě u nás v nemocnici nebo se to vyřeší jinak, musí rozhodnout krajský epidemiolog," uvedla Herrmannová.

Pokud by se koronavirus potvrdil, zůstala by žena na infekční klinice Nemocnice Na Bulovce v pokoji na izolaci. "Zatím nepovažujeme koronavirus za vysoce nebezpečnou nákazu, proto nebude nutné ji přesunout do bioboxu," dodala.

Příznaky nemoci jsou shodné s chřipkou. Pokud má nemocný jen horečku a kašel, není nijak izolován. Jestliže pobýval v ohnisku nákazy, nařídí mu epidemiolog dvoutýdenní domácí karanténu. Počty evidují jednotlivé krajské hygienické stanice. V Praze jsou takto izolovány dvě ženy, které přiletěly z Pekingu přes Katar.

V případě podezření na koronavirus je podle odborníků z Bulovky nejlepší lékaři zatelefonovat. Člověk musí nahlásit, kde cestoval a jaké má příznaky. Lékaři podle toho vyhodnotí, jaké další kroky je nutné udělat. Na Bulovku nemá chodit rovnou. "To extrémně zatěžuje naši ambulanci, která musí fungovat i pro ostatní pacienty," dodala Herrmannová. Naopak je podle ní lepší, pokud člověk kontaktuje lékaře, klidně i svého praktického, a zůstane s příznaky doma pod dohledem epidemiologa. Musí si pravidelně měřit teplotu.

"Není prokázáno, že by člověk byl infekční předtím, než má příznaky," vysvětlila lékařka. Do karantény tak spolu s nemocným musí jen lidé, kteří byli spolu s ním v době, kdy se u něj příznaky projevily. V případě hospitalizace se dělá výtěr z nosohltanu a odebírá krev.

"Používá se běžných ochranných pomůcek jako při kapénkové infekci mezi které patří voděodolný plášť, respirační rouška, čepice, rukavice a štít nebo brýle," popsala Herrmannová. Pacient je na pokoji sám a k němu přistupuje jen takto chráněný personál.

Při potvrzení viru se nedá nemoc vyléčit, lékaři mohou pouze mírnit příznaky jako je teplota nebo kašel. "Nejsou antivirotika, která by proti tomuto viru byla účinná," uvedla. Komplikací může být zápal plic. Nemoci nejčastěji podlehnou oslabení nebo starší pacienti, což je také podobné s chřipkou.

Kvůli nákaze novým koronavirem již v Číně zemřelo 80 lidí, potvrzených případů nakažených je téměř 3000. Na mezinárodním letišti Václava Havla v Praze už začali cíleně vyhledávat pasažéry, kteří vykazují symptomy podobné koronaviru. O připravenosti Česka na případné rozšíření nákazy koronavirem z Číny dnes ráno také jednala Bezpečnostní rada státu.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na jihu Moravy vyloučili koronavirus u dalších tří pacientů

27.02.2020 20:51 Aktualizováno Hygienici v Jihomoravském kraji za středu a dnešek vyloučili nákazu koronavirem u tří pacientů. ČTK…

Česko dál řeší koronavirus, nákaza se v zemi zatím nepotvrdila

27.02.2020 18:00 Kvůli šíření nového koronaviru se dnes poprvé od roku 2014 sešla Ústřední epidemiologická komise.…

Nákupní horečka v Ústí. Lidé ve velkém kupují trvanlivé potraviny

27.02.2020 17:44 V některých obchodech v Ústí nad Labem lidé ve velkém nakupují trvanlivé potraviny a balené vody.…

Karanténa desetiny pracujících Čechů by stát přišla na 23,5 miliardy

27.02.2020 17:29 Dvoutýdenní karanténa či jiné opatření znemožňující výkon práce přibližně desetiny ekonomicky…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama