Zeveta Bojkovice odmítla, že výbušky použité v Bělorusku jsou její výrobek

Společnost Zeveta Ammunition z Bojkovic na Uherskohradišťsku dnes na dotaz ČTK odmítla, že při povolebním zásahu běloruské policie proti demonstrantům mohly být použity zásahové výbušky, které vyrábí. V prohlášení zaslaném ČTK to uvedlo vedení podniku.

Běloruská policie údajně používá proti demonstrantům české zábleskové granáty.
doporučujeme

Server iRozhlas informoval, že Česko podezření na možné použití zábleskových granátů české výroby v Bělorusku vyšetřuje a uvedl, že v Česku tyto výbušky vyrábí právě Zeveta.

Možné použití českých zábleskových granátů naznačily informace a snímky na internetu. Vedení Zevety Ammunition odmítlo, že na fotografii jde o její výrobek. "Nejsme jediní výrobci zásahových výbušek a zaslané fotografie navíc vypadají jako evidentní přelep nespecifikovatelné věci. Proto odmítáme spekulace o původu zobrazené věci a případné zapojení do šíření či vytváření hybridních hrozeb a dezinformací," uvedla firma.

Management podniku dále napsal, že společnost striktně dodržuje veškeré zákonné předpisy a nařízení, zejména pak o zahraničním obchodu s vojenským materiálem. "Žádný náš výrobek neexportujeme bez souhlasu (licence) uděleného ministerstvem průmyslu a obchodu - licenční správou. Nadto naše společnost do Běloruska neuskutečnila nikdy žádný vývoz vojenského materiálu," uvedlo vedení firmy.

Ze zveřejněných fotografií je zřejmé, že předmět je opatřený štítkem s českým nápisem Zásahová výbuška P1. Server Life.ru poznamenal, že tyto prostředky používají hlavně ozbrojené síly a bezpečnostní složky při rozhánění davu a rovněž k zastrašení anebo v nezbytném případě ke zvládnutí pachatelů trestné činnosti.

Life.ru rovněž uvedl, že tuto výbušku si lze obstarat i na některých speciálních webových stránkách. Cena je přitom "něco málo přes 2000 rublů" (přes 600 korun). Český ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) na twitteru v odpovědi jednomu z uživatelů napsal, že neví, zda jsou záběry české zásahové výbušky pravé.

Zákaz vývozu zbraní nebo vybavení, které by mohlo být použito k represím, do Běloruska přijala Evropská unie v roce 2011 kvůli porušování lidských práv. Od té doby jej každoročně prodlužuje.

Běloruská policie použila granáty při zásahu proti demonstrantům nespokojeným s oznámením opětného vítězství Alexandra Lukašenka v prezidentských volbách. Petříček poznamenal, že ověřil, že žádná licence na vývoz nebyla vydána. Zdůraznil, že Česká republika dodržuje embargo Evropské unie. Na twitteru uvedl, že může jít o materiál z doby před uvalením embarga, případně že svou roli mohli sehrát překupníci.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronavirus je podle údajů MPSV ve třech desítkách domovů

22.09.2020 17:27 Ministerstvo práce eviduje nyní tři desítky domovů pro seniory a zařízení sociálních služeb, v…

Rittigův partner Kmeť má být propuštěn z vězení dřív, žalobce hned podal…

22.09.2020 14:01 Aktualizováno Soud vyhověl žádosti podnikatele Petera Kmetě o předčasné propuštění z vězení, kde si muž odpykává…

Restituční kauza Bečvářova statku zdaleka nekončí, všichni zúčastnění se…

22.09.2020 13:53 Proti rozsudku v případu restituce takzvaného Bečvářova statku se odvolal žalobce i všichni…

Soud musí znovu řešit kauzu letáků o smrti českých vojáků, původní verdikt…

22.09.2020 13:08 Půlroční podmíněný trest, který dostal Jiří Kopřiva za letáky oslavující smrt českých vojáků v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama