Zhruba čtvrtině úplných rodin s dětmi v Česku se za koronavirové epidemie zhoršil příjem

Zhruba čtvrtině úplných rodin s dětmi v Česku se za koronavirové epidemie zhoršil příjem. Příjmově si naopak polepšilo 14 procent úplných domácností. Ukázal to průzkum Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí (VÚPSV).

Letos v září ho provedla agentura Focus mezi 2295 rodiči, kteří žijí v manželství či nesezdaném partnerství, bydlí se svým protějškem a potomky a nemají další děti v jiné domácnosti. Epidemie podle zjištění dopadla hůř na psychiku lidí, výuku dětí či slaďování práce a rodiny než na rodinné rozpočty.

Průzkum je součástí rozsáhlejšího pětiletého výzkumu o situaci rodin a seniorů v Česku, který začal v roce 2018 a skončí příští rok. Provádí ho VÚPSV a financuje ministerstvo práce. Výzkumný tým se každý rok zaměřuje na jiný typ rodin, a to na úplné, neúplné, rodičů stejného pohlaví či nově složené po rozpadu těch předešlých.

Bezmála čtvrtina dotázaných z úplných rodin uvedla, že se za epidemie ve srovnání s dobou před ní příjem jejich domácnosti zhoršil. Podle výzkumnic zhoršení pocítily nejvíce rodiny s nízkým příjmem, nejistou prací a ty, kde vydělával jen jeden z manželů či partnerů. U celkem 63 procent domácností se finanční situace nezměnila. Příjmově si polepšilo 14 procent úplných rodin.

Třetina sledovaných úplných rodin měla příjem do 40.000 korun měsíčně. Čtvrtina měla k dispozici 40.000 až 50.000 korun a zhruba dvě pětiny pak více než 50.000 korun. Pokud oba rodiče pracují, má přes 50.000 měsíčně víc než polovina úplných rodin. Z domácností, kde vydělává jen jeden, byla naopak víc než polovina pod 40.000 korun.

Polovina rodin pobírala aspoň jednu ze sociálních podpor. Tři z deseti domácností měly mateřskou a rodičovskou, pětina přídavek na dítě. Podle Věry Kuchařové z výzkumného týmu tak finanční podpora rodin míří hlavně na nejmladší děti a domácnosti s nízkými příjmy. "Žádný sociální příjem nemá polovina rodin. Pokud oba rodiče vydělávají, vidíme, že jen malý podíl rodin je podporován finančně," uvedla Kuchařová. Podotkla, že obtížněji či obtížně s příjmem přitom vychází tři z deseti rodin, kde oba rodiče pracují. Z domácností s jedním pracujícím rodičem to byla téměř polovina a skoro dvě třetiny pak z těch, kde nepracoval ani jeden z manželů či partnerů.

Za nejhůř zvladatelné oblasti za epidemie považovali rodiče omezení kontaktů s přáteli a rodinou, omezení možností trávení volného času, výuku na dálku a slaďování práce a rodiny. Až po nich následovalo zajištění příjmů, práce a bydlení. Celkem 45 procent rodičů uvedlo, že ve srovnání s předcovidovou dobou se jim zhoršil osobní život. Dvě pětiny zmínily zhoršení pocitu pohody a spokojenosti. Postavení na trhu práce bylo horší u necelé desetiny dotázaných, bytová situace u čtyř procent.

Podle doporučení z výzkumu by stát měl soběstačnost rodin podporovat. Měl by poskytovat náhradu příjmu. Expertky zmínily ošetřovné, náhrady pro živnostníky či náhrady mzdy při omezení práce. Podstatné je udržení otevřených škol, podpora částečných úvazků i umožnění flexibilní práce. Finanční podpora by se pak neměla zaměřovat jen na nízkopříjmové, míní odbornice.

Související

Více souvisejících

rodina

Aktuálně se děje

včera

Medvěd, ilustrační fotografie.

Fico chce ulehčit odstřel medvědů, kteří se přiblíží k lidem

Slovensko po odstřelu medvěda, který v březnu napadl několik lidí v Liptovském Mikuláši, plánuje další kroky ohledně této problematiky. Ficova vláda na středečním zasedání schválila návrh ústavního zákona, který má řešit zvýšený výskyt medvědů v blízkosti lidských obydlí. 

včera

Bohumil Hrabal. Foto: Hana Haplová

Legendární spisovatel Bohumil Hrabal se narodil před 110 lety

Kdo by neznal krásnou Maryšku a ukřičeného Pepina z Postřižin nebo díla jako Ostře sledované vlaky, Slavnosti sněženek či Obsluhoval jsem anglického krále. Filmovou podobu jim dal režisér Jiří Menzel, autorem knižních předloh je Bohumil Hrabal, od jehož narození uplynulo přesně 110 let. Ten pro psaní povídek a novel čerpal inspiraci ve svém vlastním životě.

včera

včera

včera

včera

FK Dukla Praha

Rada se na lavičce Dukly může objevovat ještě minimálně tři týdny. Osmiměsíční trest je nepravomocný

Hojně diskutovaný rekordní trest za rasismus pro trenéra fotbalové pražské Dukly není definitivní, protože odvolací komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) si vyžádala od disciplinární komise písemné odůvodnění toho, proč právě k tomuto trestu přistoupila. Protože se o Radově případu bude jednat až za tři týdny, do té doby se bude moct Petr Rada nadále objevovat na lavičce během druholigových zápasů.

včera

včera

Vladimir Putin

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejisty Karlových Varů budou trénovat zlatí hoši z přelomu tisíciletí Patera a Moravec

Krátce po nedávném vyřazení Karlových Varů z předkola letošního extraligového play-off, v němž nestačily na České Budějovice, se potvrdila jména nových trenérů. Dosavadního kouče Energetiků Václava Eismanna, jenž působil na tamní lavičce od února, nahradí olympijský vítěz z Nagana Pavel Patera. Jeho asistentem pak bude další olympijský vítěz z roku 1998 a taktéž mistr světa z roku 2001 David Moravec. Dvouletou smlouvu s karlovarským klubovým vedením podepsal kromě nich i nový trenér brankářů Lukáš Mensator.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy