Židovská obec Brno neuspěla u Ústavního soudu. Dům na Kolišti zpět nedostane

Ústavní soud zamítl stížnost Židovské obce Brno, která se domáhala navrácení domu v Brně na Kolišti podle restitučního zákona. Městský soud v Brně sice dům Židům přiřkl, avšak Česká správa sociálního zabezpečení, která dům spravuje, posléze uspěla u Krajského soudu v Brně i u Nejvyššího soudu.

Ústavní soud ČR
doporučujeme

Ústavní soud se ztotožnil s výroky odvolacích soudů, podle kterých bylo klíčové to, že právní předchůdce Židovské obce Brno dům před 25. únorem 1948 nevyužíval, uvedl při vyhlášení soudce zpravodaj Radovan Suchánek.

Židé měli dům před válkou, za války jim jej nacisté zabavili, vrácený jim byl po válce. V roce 1947 uzavřeli nájemní smlouvu se státem, podle Židovské obce obsahovala "transparentně nevýhodné podmínky". V roce 1954 získal stát na základě dohody dům do bezplatného užívání. Pro Židy bezvýchodná situace vedla k uzavření kupní smlouvy se státem v roce 1957.

Podle odvolacích soudů je podle daného paragrafu restitučního zákona nutné pro přiznání restitučního nároku, aby stěžovatel prokázal, že nemovitost používal i po komunistickém převratu. To se v tomto případě nestalo.

Židovská obec argumentovala tím, že soudy vykládají zákon restriktivně a nevzaly v potaz, že užívání nemovitosti jí bylo státní mocí znemožněno. "Byť se v napadených rozhodnutích zaujatý výklad může jevit přísným, dospěl Ústavní soud k závěru, že spolu s jemu odpovídajícím postupem obecných soudů jako jediný odpovídá mezím ústavně zaručeného práva na soudní ochranu. Soudy nevyložily zákon...restriktivně, nýbrž adekvátně," uvedl Suchánek.

Vedle domu na Kolišti stála až do 80. let minulého století tzv. Nová synagoga. Tehdy ji stavbaři strhli kvůli rozšiřování Úrazové nemocnice.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

H-System: Družstvo žádá o zrušení souhlasu s prodejem bytů, připravuje se…

26.10.2020 13:44 Bytové družstvo Svatopluk podalo k Městskému soudu v Praze žádost o prozatimní zrušení souhlasu s…

Podle bookmakerů bude novým ministrem zdravotnictví Blatný, vsadit lze i…

26.10.2020 13:02 Největším favoritem na ministra zdravotnictví je podle bookmakerů hematolog a náměstek Fakultní…

Epidemie covid pokazí Vánoce. Velké trhy v Praze se letos konat nebudou

26.10.2020 12:52 Aktualizováno Oslavy Vánoc v Praze budou letos z důvodu pandemie v omezené podobě, budou chybět tradiční velké…

Advokát navedl soudce ke zneužití pravomoci. Trest platí, ÚS zamítl…

26.10.2020 11:16 Aktualizováno Ústavní soud (ÚS) zamítl stížnost právníka Martina Zvoníčka. Byl odsouzen k podmíněnému trestu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama