Životní úroveň domácností je téměř stejná jako před covidem

Životní úroveň domácností je téměř stejná jako před pandemií. Zatímco z epidemického hlediska covidová krize nejsilněji udeřila v letošním prvním čtvrtletí, hodnocení životní úrovně domácností se od loňska znatelně zlepšilo. Index finanční situace domácností, který dlouhodobě mapuje agentura STEM ve spolupráci s KPMG, je srovnatelný s hodnotami z roku 2019. Vnímání hospodářské situace Česka se ale vzhledem k loňskému roku zhoršilo, vyplývá z aktuálního indexu STEM a KPMG, který má ČTK k dispozici.

brýle

Ze vývoje je zřejmé, že největším otřesem byly první uzávěry na jaře 2020. Loňský pokles byl nejzřetelnější mezi lidmi ve starším produktivním věku (45 až 60 let). Naopak nynější pozitivní výhledy táhne zejména mladší věková skupina. V dlouhodobém časovém srovnání jsou ale podle indexu očekávání domácností srovnatelné s úrovní kolem let 2016 až 2018, čili spíše pozitivní.

"Systematická podpora zaměstnanosti v době lockdownů účinně zabránila ztrátě práce a příjmů na straně domácností. Potvrzuje to bezprecedentní nárůst hrubých úspor domácností, které jsou nyní nejvyšší od okamžiku vzniku ČR. I přes pokračující pokles ekonomiky v prvním čtvrtletí 2021 tak nálada zůstává optimistická. Náklady lockdownu byly totiž přesunuty na veřejné rozpočty, které se dostaly na neudržitelnou dráhu," uvedl ředitel služeb pro finanční sektor KPMG ČR Mojmír Hampl.

Stále je podle něho ovšem patrné, že v některých zejména nízkopříjmových skupinách ekonomické obtíže přetrvávají. Na 15 procent ekonomicky aktivních lidí zaznamenalo výrazné snížení příjmu, zároveň ale u přibližně stejné části (13 procent) se příjem zvýšil. Zvýšení příjmu je typické pro vysokopříjmové domácnosti s příjmem přes 40.000 Kč čistého měsíčně.

"Krize zastihla společnost na vrcholu ekonomické konjunktury, dopady na domácnosti napříč Evropou podržely programy na podporu zaměstnanosti. Jsme hodně daleko černým scénářům s nezaměstnaností okolo deseti procent a prudkým růstem zadluženosti. Významné poklesy příjmů se ale týkají milionu lidí. Jde zejména o pracující v soukromém sektoru a častěji v méně kvalifikovaných profesích a nejvíce zasažených odvětvích, jako jsou služby nebo pohostinství, upozornil ředitel STEM Martin Buchtík.

Pozitivně vnímaná situace domácností je v ostrém kontrastu s hodnocením ekonomické situace v Česku. Zatímco v období před vypuknutím pandemie ji jako dobrou hodnotilo 70 procent obyvatel, nyní je to pouze 31 procent. Negativní pohled na současný vývoj na úrovni celé republiky také převažuje v pohledu na to, jakým směrem se ubírá vývoj v Česku. Jako nesprávný ho nyní hodnotí 43 procent veřejnosti. V lednu 2020 to bylo 24 procent. V dlouhodobém pohledu jde o unikátní situaci, protože dosud byla hlediska osobní finanční situace a hodnocení na úrovni celé společnosti silně propojena.

Kontinuální výzkum provádí STEM od počátku 90. let metodou osobních rozhovorů na reprezentativním souboru obyvatel ČR starších 18 let. Respondenti jsou vybíráni kvótním výběrem, vždy je dotázáno alespoň 1000 respondentů. Poslední výzkum se uskutečnil v květnu 2021.

Škody po tornádu na krajském a obecním majetku jsou vyčísleny na 1,5…

23.07.2021 16:13 Škody po červnovém tornádu na majetku Jihomoravského kraje jsou 800 milionů korun, na obecním 721…

Některá stravovací zařízení jednorázové plasty z provozu už vyloučila

23.07.2021 15:32 Stravovací zařízení nečekají, až Sněmovna projedná návrh zákona, který zakazuje uvádět na trh…

Základ se udělal, před námi je ale ještě spousta práce, zní z Mikulčic

23.07.2021 12:16 Základní práce po tornádu jsou podle místostarosty Mikulčic na Hodonínsku Jana Vlašice hotové,…

Hejtmana Grolicha překvapila po tornádu solidarita lidí i rychlost prací

23.07.2021 11:44 Solidarita lidí i rychlost demoličních a vyklízecích prací překvapila po tornádu jihomoravského…

Z domů poškozených tornádem v Moravské Nové Vsi už je značná část opravena

23.07.2021 09:51 Z domů v Moravské Nové Vsi na Břeclavsku, které před necelým měsícem poškodilo tornádo, je podle…

Na ČOV míří kritika kvůli letu i neočkovanému lékaři. Vakcinace byla jen…

22.07.2021 17:00 ROZHOVOR - Český olympijský výbor (ČOV) zatím nechce reagovat na kritiku premiéra Andreje Babiše,…

Lidé stále přispívají do sbírek na pomoc obyvatelům zasaženým tornádem

22.07.2021 16:37 Ani měsíc od doby, kdy se obcemi na Břeclavsku a Hodonínsku prohnalo tornádo, nepřestávají lidé…

Češi během pandemie nejvíce utráceli za léky nebo rehabilitace

22.07.2021 16:03 Nejčastějším výdajem Čechů v době pandemie koronaviru bylo podle průzkumu skupiny EOS zdraví. Za…

Muži souzenému pro zapojení do bojů na Ukrajině soud zvýšil trest na 21 let

22.07.2021 12:08 Vrchní soud v Praze dnes zpřísnil trest Alexeji Fadějevovi, který se podle obžaloby zapojil do bojů…

Hasiči v obcích postižených tornádem končí, z místa odjíždějí

21.07.2021 16:28 Hasiči v obcích postižených tornádem na Břeclavsku a Hodonínsku dneškem končí s likvidačními…

Související:

Právě se děje