Zločin v Dukovanech? Za odbytou revizi svarů je stíhán jeden člověk

Kvůli nekvalitní kontrole svarů v jaderné elektrárně Dukovany obvinila policie po letech vyšetřování jednoho člověka, píší dnešní Hospodářské noviny (HN). Stíhání dalších prověřovaných osob kriminalisté podle deníku odložili kvůli promlčení.

Jaderná elektrárna Dukovany
doporučujeme

Nekvalitní rentgenové snímky svarů byly odhaleny při prověrce dokumentace před čtyřmi lety. Majitel elektrárny, společnost ČEZ, musel následně nechat svary znovu prověřit, což znamenalo omezení výroby elektřiny.

"Policejním orgánem je vedeno trestní stíhání jedné fyzické osoby pro skutek právně kvalifikovaný jako zločin poškození a ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení, s dovozovaným způsobením škody přesahujícím výši 15 milionů korun," sdělil HN dozorující žalobce z pražského Vrchního státního zastupitelství Tomáš Černý.

Podle informací HN je obviněným jeden z techniků chomutovské společnosti Tediko, která kontroly svarů v Dukovanech prováděla. V případě odsouzení mu hrozí dva až osm let vězení.

Policie v souvislosti s kauzou prověřovala více lidí. Jejich stíhání ale podle státního zástupce Černého detektivové odložili kvůli promlčení, píší HN.

Odhalení nekvalitních rentgenových snímků svarů v Dukovanech přineslo provozovateli elektrárny, společnosti ČEZ, nemalé ztráty. Kvůli nutnosti opětovných kontrol vyráběl například od poloviny září do konce prosince 2015 proud pouze jeden ze čtyř dukovanských bloků. Kromě Dukovan firma zintenzivnila kontrolu také ve druhé z tuzemských jaderných elektráren, v Temelíně. ČEZ se proto soudí se strojírenskou společností Škoda JS o náhradu škody. Škoda JS měla na starosti správu zařízení elektráren, na kontrolu svarů si najímala externí firmy.

ČEZ v dubnu 2016 odvolal z funkcí některé pracovníky Dukovan, kteří byli za problémy svarů odpovědní. Ostatním odpovědným zaměstnancům firma významně snížila mzdu. Při vyšetřování bylo odhaleno více než dvacet neúmyslných závažných nebo méně závažných porušení povinností současných nebo bývalých pracovníků.

ČEZ také podal kvůli kauze trestní oznámení na neznámého pachatele s podezřením na podvod. Další oznámení podal Státní úřad pro jadernou bezpečnost.

Elektrárna Dukovany funguje od roku 1985. Loni dodala do sítě 14,25 terawatthodiny elektřiny. ČEZ prověřuje možnosti provozu nynějších bloků přibližně do roku 2045.

Zástupci české vlády na dnešním zasedání vládního výboru pro jadernou energetiku představí jeho dalším členům detailnější plán stavby nového jaderného bloku v Dukovanech. Pokud vše dobře půjde, mohl by podle něj být nový blok hotov v letech 2036 až 2037.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

H-System: Družstvo žádá o zrušení souhlasu s prodejem bytů, připravuje se…

26.10.2020 13:44 Bytové družstvo Svatopluk podalo k Městskému soudu v Praze žádost o prozatimní zrušení souhlasu s…

Podle bookmakerů bude novým ministrem zdravotnictví Blatný, vsadit lze i…

26.10.2020 13:02 Největším favoritem na ministra zdravotnictví je podle bookmakerů hematolog a náměstek Fakultní…

Epidemie covid pokazí Vánoce. Velké trhy v Praze se letos konat nebudou

26.10.2020 12:52 Aktualizováno Oslavy Vánoc v Praze budou letos z důvodu pandemie v omezené podobě, budou chybět tradiční velké…

Advokát navedl soudce ke zneužití pravomoci. Trest platí, ÚS zamítl…

26.10.2020 11:16 Aktualizováno Ústavní soud (ÚS) zamítl stížnost právníka Martina Zvoníčka. Byl odsouzen k podmíněnému trestu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama