Změna na hranicích: Lidé mohou v odůvodněných případech vycestovat z ČR

Češi mohou ode dneška v nezbytných a jasně odůvodněných případech vycestovat do zahraničí. Do ciziny mohou jet například z pracovních důvodů, navštívit lékaře nebo rodinu. Hranice ale kvůli šíření koronaviru nadále zůstávají uzavřené a stále platí zákaz vstupu cizinců.

Přidejte svůj názor 18 komentářů

Kvůli koronaviru se na státní hranice vrátily kontroly
doporučujeme

Podrobnosti o výjimkách zveřejnilo ministerstvo vnitra. Policie všechny osoby při výjezdu i návratu zaeviduje. Lidé, kteří překročí hranice ČR, budou muset až na výjimky do povinné čtrnáctidenní karantény.

Do karantény nebudou muset lidé, kteří vycestují na dobu kratší než 24 hodin, a to v případech, kdy půjde o zaměstnance záchranných složek, kteří museli zasahovat v sousedním státě, nebo zemědělce, kteří musejí kvůli práci vyjet během dne do sousední země. Do karantény nebudou muset ani občané, kteří musejí za hranice jet k lékaři, veterináři, na pohřeb, k soudu, na úřad nebo krátkodobě vyjet pečovat o rodinu.

Pravidla se od dneška mění i pro takzvané pendlery. Vrátit do České republiky se budou moci po 14 dnech práce v cizině, následná dvoutýdenní preventivní karanténa zůstává. Doposud museli v zahraničí zůstávat minimálně tři týdny. Výjimku z tohoto pravidla mají zaměstnanci ve zdravotnictví, sociálních službách a integrovaného záchranného systému. Nově k nim přibyli pracovníci kritické infrastruktury. Vnitro upozorňuje, že pracovníci musí sledovat pravidla v ostatních zemích, aby věděli, zda přicestování umožňují.

První zákaz cestování přes hranice kabinet přijal s účinností od soboty 14. března, týkal se jen vymezených rizikových zemí. Už o dva dny později, tedy od pondělí 16. března, restrikci rozšířil na všechny státy.

Loading...
Vstupte do diskuze (18)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Velká část lidí nosí roušky dál, zejména na zastávkách MHD

25.05.2020 18:49 Velká část lidí v Česku si i nadále zakrývá nos a ústa na veřejnosti, i když od dnešního dne už…

Konec vyhrazených hodin na nákupy pro seniory. Od úterý nás čeká změna

25.05.2020 18:32 Aktualizováno Od úterý přestane v Česku platit omezení, podle kterého mohou do větších obchodů s potravinami,…

Už rostou? Houby jsou nevyzpytatelné, mykolog zmínil neobvyklý nález

25.05.2020 14:49 Omezení pohybu kvůli koronavirové nákaze připravilo v březnu a dubnu mykology o návštěvy lidí v…

Ombudsman přijal za čtvrtletí 2048 podnětů, meziročně méně

25.05.2020 14:47 Kancelář veřejného ochránce práv přijala v prvním čtvrtletí, kdy činnost ombudsmana poznamenal…

Související:

Právě se děje

Další zprávy