Zpackaný verdikt v kauze CzechTourism? Soud o exministrovi rozhodne neveřejně

Pražský městský soud rozhodne v případu exministra pro místní rozvoj Rostislava Vondrušky a někdejší ředitelky odboru ekonomiky CzechTourismu Andrey Gregorové neveřejně. Rozhodla o tom dnes předsedkyně odvolacího senátu Alena Makovcová. O případu podle ní nebylo možné jednat, protože v rozsudku bylo příliš chyb.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Soudy, ilustrační fotografie
doporučujeme

Neveřejné projednání často znamená, že senát vrátí kauzu zpět prvoinstančnímu soudu.

"V rozsudku je mnoho nepřesností a nepravd v můj neprospěch," podotkl k tomu Vondruška, který podle obžaloby použil dárkové poukazy zaplacené státní agenturou CzechTourism pro své soukromé účely. Obvodní soud pro Prahu 2 mu za to v únoru vyměřil roční podmíněný trest s odkladem 2,5 roku. Podle verdiktu porušil povinnost při správě cizího majetku. Makovcová dnes ale uvedla, že "rozsudek nemůže obstát ve veřejném jednání".

Vondruška podle prvoinstančního verdiktu jako tehdejší generální ředitel agentury CzechTourism, kterou vedl s krátkou přestávkou mezi lety 2004 a 2014, nakoupil dárkové poukazy na víkendové wellness pobyty v českých hotelech za téměř 600.000 korun. Pouze část z nich však použil k účelu, ke kterému měly sloužit - k podpoře českého turismu. Další buď uplatnil sám, nebo je rozdal svým známým a přátelům.

Kromě podmíněného trestu má bývalý ministr také uhradit škodu zhruba 149.000 korun. Muž ale vinu odmítá. U hlavního líčení uvedl, že si jeho trestní stíhání někdo objednal s cílem ukončit jeho kariéru ve státních službách. Na pozici ředitele CzechTourismu skončil Vondruška v roce 2014.

Gregorová odešla od obvodního soudu s půlročním podmíněným trestem. Údajně způsobila škodu přes 51.000 korun.

Na případ upozornil Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ), který při kontrole agentury našel řadu pochybení a podal také trestní oznámení. Podle závěrů kontroly úřadu agentura v řadě případů nehospodárně utrácela a porušila několik zákonů. Vytýkaná pochybení se týkala veřejných zakázek a statisícových výdajů za wellness pobyty nebo rozlučku s generálním ředitelem. Kontrola zahrnovala hospodaření mezi roky 2012 až 2014.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Důchodci mají velký problém. Skoro nikdo o něm ale neví

21.01.2020 21:02 Aktualizováno Čeští senioři se setkávají s týráním. Ačkoliv se této problematice věnuje v Česku více než tři sta…

Vejprty po smrtícím požáru: Vyšetřování na místě skončilo, nastupuje četa…

21.01.2020 17:11 Aktualizováno Policie ukončila vyšetřování na místě požáru v domově pro mentálně postižené ve Vejprtech na…

Zavlečení nového koronaviru do Evropy? Češi dostali varování

21.01.2020 16:59 Při cestě do čínského města Wu-chan radí české ministerstvo zahraničí kvůli šíření nového…

Zemřel artista Otto Bubeníček (†76), otec slavných dvojčat tanečníků

21.01.2020 16:14 Ve věku 76 let zemřel dnes v pražské Thomayerově nemocnici někdejší cirkusový artista a otec…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama