Zvracení a průjem. Za závadnou vodu v Poličce dostanou lidé slevu na vodném

Vodárenská společnost VHOS Moravská Třebová poskytne části obyvatel Poličky a obcí Květná a Pomezí kompenzace za znečištění vody ve vodovodní síti. V létě v ní byly zjištěny bakterie a noroviry, které několika desítkám či stovkám lidí způsobily průjmy a zvracení. Firma nebude odběratelům fakturovat vodné za období, v němž vodu museli převářet.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Koupelny, ilustrační fotografie
doporučujeme

Z roční průměrné spotřeby každé domácnosti jí firma nebude účtovat vodu za 42 dní. "Lidé již dostávají faktury, kde mají v příloze vyjádřenou slevu a odečtenou částku. Ti, kteří již zaplatili dříve, dostanou dobropis," uvedl předseda představenstva společnosti Zdeněk Šunka.

V létě byly v části vodovodní sítě a jednom vrtu objeveny bakterie fekálního původu a později noroviry. Vodárny musely odstavit dva vodní zdroje, propláchnout potrubí v dotčených lokalitách a vodu intenzivněji chlorovat. Do potrubí proudila z jiných zdrojů, lidé si ji ale museli preventivně převařovat. Opatření hygienici zrušili 14. srpna.

Jak se zdraví škodivé mikroorganismy do vodovodní sítě dostaly, není stále jasné. Dva vrty jsou stále mimo provoz, jeden hydrogeologové opakovaně prozkoumali včetně jeho okolí, ale bez výsledku. Stále odebírají mimořádné vzorky vody.

Hygienická opatření, sledování zdroje vody a kompenzace domácnostem bude vodárny stát několik set tisíc korun. "Máme neskutečné režijní náklady kvůli vyřizování právních a organizačních věcí, něco stojí hydrogeologové. Zvýšené náklady evidujeme a podělíme se o ně s majitelem sítě, což je Svazek obcí Poličsko," řekl Šunka.

Podle něj by bylo možné v budoucnu zamezit výskytu mikroorganismů ve vodě instalováním zařízení s ultrafialovými paprsky, které je zahubí přímo ve zdroji. Jeho pořízení je však nákladné.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dušnost není znakem stáří. Může jít o vážnou nemoc, která se projeví i na…

21.09.2019 21:58 Aktualizováno Zadýchávání, které pacienti považují za běžnou součást stárnutí, může signalizovat vážnou plicní…

Na Jablonecku hořela paseka, s hašením pomáhal vrtulník

21.09.2019 20:45 Aktualizováno Hasiči u Železného Brodu na Jablonecku dnes přes tři hodiny likvidovali požár paseky v těžko…

Neštěstí v Brně: Muže zasáhl elektrický výboj, utrpěl rozsáhlé popáleniny

21.09.2019 16:14 Elektrický výboj dnes na brněnském hlavním nádraží zranil člověka. Utrpěl popáleniny na 30…

Praha trénuje na velkou povodeň, cvičení začalo testem vrat na Čertovce

21.09.2019 15:34 Aktualizováno Dnešní celodenní protipovodňová cvičení v Praze odstartoval test vrat na Čertovce, která by se jako…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama