Zvrat v kauze SSHR. Soud osvobodil Páleníka i Perutku, obžaloba je vinila z mnohamilionové škody

Soud dnes pravomocně osvobodil bývalé šéfy Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Tomáše Perutku a Ondreje Páleníka. Obžaloba je vinila z mnohamilionové škody způsobené uzavřením smluvního dodatku s německou firmou Viktoriagruppe.

Zrušený rozsudek Perutkovi původně ukládal tříletou podmínku a také povinnosti uhradit SSHR 49,5 milionu korun. Podle odvolacího senátu ale skutek popsaný v obžalobě není trestným činem.

Perutka, který řídil SSHR z pozice místopředsedy, navrhl v roce 2012 firmě VG ukončení povinnosti hradit náklady na pronájem prázdné nádrže v centrálním tankovišti ropy v Nelahozevsi, což představovalo 4,9 milionu korun měsíčně. Na jaře 2013 pak předal novému předsedovi SSHR Páleníkovi k podpisu smluvní dodatek, jenž povinnost fakticky zrušil. Podle obžaloby se tak muži dopustili zneužití pravomoci a porušení povinnosti při správě cizího majetku.

"Odvolací soud zastává názor, že jednání obžalovaného inženýra Perutky v žádném ohledu nepřekročilo trestněprávní rovinu," konstatoval soudce Martin Zelenka z pražského vrchního soudu.

Perutka se hájil mimo jiné tím, že musel zajistit dostupnost nádrže. Bezpečnostní rada státu totiž schválila pro SSHR úkol nakoupit 100.000 tun ropy. Zelenka jeho obhajobu označil za logickou. Muži uvěřil, že motivem jeho počínání bylo zabezpečit vyčištěnou skladovací kapacitu na uskladnění pohonných hmot. "Nákup hmot je třeba předpřipravit a zajistit. Je to časově náročný proces. V mezidobí byla plánována revize a oprava předmětného zásobníku," podotkl soudce.

"Na různých pozicích státní správy jsem působil déle než 30 let. Snažil jsem se podle svého nejlepšího vědomí a svědomí pracovat ve prospěch této země, ne k její škodě. Nerozhodoval jsem se zpupnou arogancí, ale vždy po poradě se svými kolegy a odborníky," řekl Perutka v dnešní v závěrečné řeči. I v tom mu dal Zelenka zapravdu. "Nejednal svévolně, ale na základě podkladů pracovníků, kteří měli výrazně větší zkušenosti s danou problematikou," uvedl.

Ohledně Páleníka odmítl soud úvahy, že by muž postupoval ledabyle. Připomněl, že když nastoupil do funkce, byla už povinnost platit pronájem nádrže zrušena. Páleník podle soudce podepsal jen deklaratorní dodatek.

"Přiznám se, že mě to úplně uráží, co tu padá. Jsou to vylhané věci. Celý život jsem pracoval pro tento stát," řekl k tomu voják Páleník, který byl v jiné kauze zneužití Vojenského zpravodajství potrestán 2,5 letou podmínkou a osmiletým zákazem činnosti ve zpravodajských službách a bezpečnostních sborech. Dodal, že na práci, kterou odvedl v SSHR, je hrdý.

Páleníka osvobodil už původní rozsudek pražského městského soudu, státní zástupce Tomáš Minx však trval na mužově vině a potrestání. Žádal, aby se případ obou bývalých šéfů vrátil k dalšímu projednání. Mužům hrozilo pět až 12 let vězení, Minx pro ně chtěl tresty v dolní polovině sazby.

"Vzhledem ke způsobené škodě je uvedené jednání velmi závažné. Byly dotčeny nikoliv subjektivní zájmy, ale zájmy celé České republiky a široké veřejnosti. Jednání je společensky nebezpečné právě proto, na jakém úřadu k němu došlo," konstatoval Minx. Podle něj německá firma Perutku "převezla". "Panu Perutkovi mám za zlé to, že měl za tři čtvrtě roku spoustu možností, aby tu situaci napravil. Pan Páleník pak zaříznul to, aby SSHR zpětně vymáhala po Viktoriagruppe to, co Viktoriagruppe měla platit," prohlásil.

SSHR požadovala jakožto poškozená po obou mužích celkovou částku 245 milionů korun. Trestní soud ji s nárokem odkázal do civilního řízení.

Související

Exšéf Vojenského zpravodajství Ondrej Páleník

Šéfové správy hmotných rezerv mají problém, žalobce chce až 8,5 roku vězení

Státní zástupce požaduje pro dva bývalé šéfy Správy státních hmotných rezerv (SSHR) tresty vězení v rozmezí pěti až 8,5 roku. V dnešní závěrečné řeči u pražského městského soudu trval na tom, že Tomáš Perutka a Ondrej Páleník zneužili pravomoc a porušili povinnost při správě cizího majetku, a to při uzavření nevýhodného smluvního dodatku s německou Viktoriagruppe (VG). Oba muži vinu popírají a uvádějí, že pracovali svědomitě.
Soud, ilustrační foto

Podezřelá smlouva s Viktoriagruppe? Exšéf SSHR Perutka se ohradil proti žalobě

Bývalý šéf Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Tomáš Perutka označil obžalobu, v níž čelí obvinění za uzavření údajně nevýhodného smluvního dodatku s firmou Viktoriagruppe (VG), za umělou konstrukci. Uvedl to u pražského městského soudu, který dnes začal kauzu projednávat. Společně s Perutkou je obžalovaný i jeho nástupce Ondrej Páleník. Oběma mužům hrozí pět až 12 let vězení.

Více souvisejících

Tomáš Perutka Ondrej Páleník (ex-šéf SSHR) Správa státních hmotných rezerv (SSHR) Viktoriagruppe soudy

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy