Zvrat v kauze SSHR. Soud osvobodil Páleníka i Perutku, obžaloba je vinila z mnohamilionové škody

Soud dnes pravomocně osvobodil bývalé šéfy Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Tomáše Perutku a Ondreje Páleníka. Obžaloba je vinila z mnohamilionové škody způsobené uzavřením smluvního dodatku s německou firmou Viktoriagruppe.

Ondrej Páleník

Zrušený rozsudek Perutkovi původně ukládal tříletou podmínku a také povinnosti uhradit SSHR 49,5 milionu korun. Podle odvolacího senátu ale skutek popsaný v obžalobě není trestným činem.

Perutka, který řídil SSHR z pozice místopředsedy, navrhl v roce 2012 firmě VG ukončení povinnosti hradit náklady na pronájem prázdné nádrže v centrálním tankovišti ropy v Nelahozevsi, což představovalo 4,9 milionu korun měsíčně. Na jaře 2013 pak předal novému předsedovi SSHR Páleníkovi k podpisu smluvní dodatek, jenž povinnost fakticky zrušil. Podle obžaloby se tak muži dopustili zneužití pravomoci a porušení povinnosti při správě cizího majetku.

"Odvolací soud zastává názor, že jednání obžalovaného inženýra Perutky v žádném ohledu nepřekročilo trestněprávní rovinu," konstatoval soudce Martin Zelenka z pražského vrchního soudu.

Perutka se hájil mimo jiné tím, že musel zajistit dostupnost nádrže. Bezpečnostní rada státu totiž schválila pro SSHR úkol nakoupit 100.000 tun ropy. Zelenka jeho obhajobu označil za logickou. Muži uvěřil, že motivem jeho počínání bylo zabezpečit vyčištěnou skladovací kapacitu na uskladnění pohonných hmot. "Nákup hmot je třeba předpřipravit a zajistit. Je to časově náročný proces. V mezidobí byla plánována revize a oprava předmětného zásobníku," podotkl soudce.

"Na různých pozicích státní správy jsem působil déle než 30 let. Snažil jsem se podle svého nejlepšího vědomí a svědomí pracovat ve prospěch této země, ne k její škodě. Nerozhodoval jsem se zpupnou arogancí, ale vždy po poradě se svými kolegy a odborníky," řekl Perutka v dnešní v závěrečné řeči. I v tom mu dal Zelenka zapravdu. "Nejednal svévolně, ale na základě podkladů pracovníků, kteří měli výrazně větší zkušenosti s danou problematikou," uvedl.

Ohledně Páleníka odmítl soud úvahy, že by muž postupoval ledabyle. Připomněl, že když nastoupil do funkce, byla už povinnost platit pronájem nádrže zrušena. Páleník podle soudce podepsal jen deklaratorní dodatek.

"Přiznám se, že mě to úplně uráží, co tu padá. Jsou to vylhané věci. Celý život jsem pracoval pro tento stát," řekl k tomu voják Páleník, který byl v jiné kauze zneužití Vojenského zpravodajství potrestán 2,5 letou podmínkou a osmiletým zákazem činnosti ve zpravodajských službách a bezpečnostních sborech. Dodal, že na práci, kterou odvedl v SSHR, je hrdý.

Páleníka osvobodil už původní rozsudek pražského městského soudu, státní zástupce Tomáš Minx však trval na mužově vině a potrestání. Žádal, aby se případ obou bývalých šéfů vrátil k dalšímu projednání. Mužům hrozilo pět až 12 let vězení, Minx pro ně chtěl tresty v dolní polovině sazby.

"Vzhledem ke způsobené škodě je uvedené jednání velmi závažné. Byly dotčeny nikoliv subjektivní zájmy, ale zájmy celé České republiky a široké veřejnosti. Jednání je společensky nebezpečné právě proto, na jakém úřadu k němu došlo," konstatoval Minx. Podle něj německá firma Perutku "převezla". "Panu Perutkovi mám za zlé to, že měl za tři čtvrtě roku spoustu možností, aby tu situaci napravil. Pan Páleník pak zaříznul to, aby SSHR zpětně vymáhala po Viktoriagruppe to, co Viktoriagruppe měla platit," prohlásil.

SSHR požadovala jakožto poškozená po obou mužích celkovou částku 245 milionů korun. Trestní soud ji s nárokem odkázal do civilního řízení.

Obavy, že se nestihne jmenování soudců, pokládá ministerstvo za předčasné

26.10.2021 13:55 Obavy, že by do konce roku nemusela být v souvislosti s hospitalizací prezidenta Miloše Zemana…

Za užití pyrotechniky na stadionech může nově hrozit pokuta i zákaz vstupu

26.10.2021 11:59 Aktualizováno Lidé, kteří během sportovních utkání použijí pyrotechniku, by nově mohli být potrestáni pokutou až…

Dívka, která utrpěla zranění v autobusu odneseném tornádem, se s následky…

26.10.2021 10:40 Čtrnáctiletá Silvie z Moravské Nové Vsi na Břeclavsku, která v červnu utrpěla těžká zranění v…

Stát zvažuje zákaz vstupu do práce neočkovaným nebo netestovaným

25.10.2021 22:02 Aktualizováno Ministerstva podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) zvažují úpravu zákonů tak, aby zaměstnanci…

Pětině Čechů na konci měsíce nestačí peníze

25.10.2021 16:52 Pětina Čechů na konci měsíce nevyjde s penězi, chybí jim obvykle kolem 2000 korun. Na 69 procentům…

Ve čtvrtek 28. října lidé ve velkých obchodech nenakoupí

25.10.2021 12:10 Lidé ve čtvrtek 28. října na státní svátek ke vzniku Československa ve velkých obchodech nenakoupí.…

V bytovém domě v Brně hořelo, čtyři lidé se nadýchali zplodin

23.10.2021 17:49 Čtyři lidé včetně dvou policistů se dnes odpoledne nadýchali zplodin při požáru v koupelně v…

Doba, kterou lidé tráví v penzi, se prodlužuje. V průměru tvoří téměř…

23.10.2021 08:10 Doba, kterou lidé v Česku stráví ve starobní penzi, se postupně prodlužuje. Loni trvala v průměru…

V náročných profesích nebude nutné nosit respirátor, vyzval k tomu i svaz

22.10.2021 18:08 Povinnost nošení respirátorů v zaměstnání si mohou podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za…

Olma stahuje z trhu mléko v PET lahvích, může být kontaminované

22.10.2021 13:46 Aktualizováno Olomoucká mlékárna Olma kvůli mikrobiální kontaminaci stahuje z trhu čerstvé mléko balené do PET…

Související:

Právě se děje

reklama