Pendolinu z Prahy do Ostravy roste konkurence

Praha - Českým drahám roste na trati z Prahy do Ostravy další konkurent, společnost Rapid Expres. Ta je vedle Student Agency druhým dopravcem, jenž si troufá soutěžit s pendolinem Českých drah, uvedl deník E15.

371

Podle dostupných informací už Rapid Expres nakoupil pět osobních vlaků od švýcarské společnosti Stadler, jezdit chce v pravidelných dvouhodinových intervalech od prosince 2012.

Podrobnosti firma sdělit nechce. „Na nějaké detaily je ještě příliš brzy,“ sdělil Marek Guth z finanční společnosti Aakon Capital, která za projektem stojí.

Jako první se s Českými drahami na železnici Praha – Ostrava utká Student Agency, která chce na této trati jezdit se svými soupravami v létě příštího roku. „V této chvíli jednáme o smlouvě s dodavatelem vlaků. Příští rok už budeme určitě jezdit,“ tvrdí Jiří Schmidt, manažer společnosti RegioJet, která se ve skupině Student Agency zaměřuje na železniční dopravu.

Trať z Prahy do Ostravy je jediná v Česku, kde jde o konkurenční boj bez finanční pomoci státu, a tedy i bez vypisování soutěží na dopravce. Zájemci stačí schválení drážního úřadu a příděl časů v grafikonu od Správy železniční a dopravní cesty.

Podle Schmidta jde ale teprve o začátek, protože cílem všech soukromých společností je podílet se na provozu dotovaných rychlíků. „Dnes je všechny provozují České dráhy a stát jim za to vyplácí čtyři miliardy. To je velmi lukrativní kšeft,“ řekl Schmidt. Proto také Student Agency vítá, že se nový ministr dopravy Vít Bárta rozhodl první várku tratí zpřístupnit i konkurenci. V minulých dnech totiž požádal o zveřejnění záměru v úředním věstníku EU. Konkrétně se má soutěžit o tři tratě: Ostrava–Opava–Krnov–Olomouc, Praha–Ústí nad Labem–Karlovy Vary–Cheb a Praha–Roudnice/Labem– Ústí/Labem–Děčín. Tendry může stát vypsat až za rok po oznámení. Na zmíněných spojích by se tak mohli alternativní dopravci objevit od jízdního řádu 2013/2014.

„Samozřejmě, že se budeme o provoz na těchto tratích ucházet,“ dodal Schmidt. Zájem bude mít podle Tomáše Frančíka i společnost Viamont, sídlící v Ústí nad Labem, která už jedná s případnými výrobci vlaků. „V případě vyhlášení tendru na zmíněné tři tratě se do něj přihlásíme. Koupi či nájem vlaků budeme řešit, jakmile bude známá specifikace vlaků pro tyto tratě,“ prohlásil marketingový ředitel Veolie Transport Ivo Novotný.

Expert na železniční dopravu Igor Chovanec si myslí, že do soutěží se přihlásí i další železniční společnosti působící na českém trhu. „Počítal bych i se zájmem německých drah Deutsche Bahn,“ řekl.

České dráhy se konkurence nebojí, ať už jde o dotované či nedotované tratě. „Dosud zveřejněné ceny společnosti RegioJet na trati Praha–Ostrava kopírují přibližně náš ceník obyčejného jízdného,“ sdělil mluvčí ČD Petr Šťáhlavský.

Dálkové rychlíky v ČR provozují nyní výhradně České dráhy, které mají od loňska s ministerstvem dopravy desetiletou smlouvu. Každý rok však lze ze smlouvy vyjmout 15 procent výkonů. Do deseti let by se tak mělo soutěžit až o 75 procent výkonů dálkové osobní dopravy.

Témata: Vlaky | železnice

Dálnice D1 na Prahu byla neprůjezdná kvůli nehodě

15.06.2021 11:49 Aktualizováno Dálnice D1 byla dnes za Velkým Meziříčím ve směru na Prahu asi 1,5 hodiny neprůjezdná kvůli havárii…

Air France musela opět rušit lety do Moskvy, nedostala povolení od úřadů

31.05.2021 16:12 Francouzské aerolinky Air France musely znovu zrušit lety z Paříže do Moskvy a zpět, plánované na…

Smartwings podaly u insolvenčního soudu návrh na soudní reorganizaci ČSA

28.05.2021 18:25 Letecká společnost Smartwings podala u insolvenčního soudu návrh na soudní reorganizaci své dceřiné…

Boeing zastavil dodávky svých letadel 787 Dreamliner

28.05.2021 15:47 Americký výrobce letecké techniky Boeing zastavil dodávky svých letadel 787 Dreamliner. S odvoláním…

RegioJet dnes odstartuje vlakové spojení do Chorvatska. Do Splitu je…

28.05.2021 08:14 Z pražského hlavního nádraží dnes odpoledne vyjede první vlakový spoj RegioJet do Chorvatska.…

České dráhy v červnu opět posílí dálkové vlaky doma i do zahraničí

18.05.2021 12:12 Aktualizováno České dráhy během června postupně obnoví další dálkové vlaky. Dopravu posílí například opět mezi…

Související:

Právě se děje