Doprava: Silnice jsou kvůli sněhu sjízdné jen s opatrností

Po nočním sněžení leží na silnicích Vysočiny nová vrstva sněhu. Krajská správa a údržba silnic má v terénu sypače na všech 114 okruzích. V noci v Libereckém kraji připadlo do dnešního rána několik centimetrů sněhu.

Reklama

Silnice v Jihomoravském kraji jsou většinou mokré po chemickém ošetření a silničáři řidiče vybízejí ke zvýšené opatrnosti. Silné středeční sněžení sice v noci na dnešek ustalo, bylo ale větrno a například v Brně musely znovu vyjet všechny posypové vozy. Vyplývá to z informací na stránkách Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje.

"V noci došlo ke zhoršení povětrnostních podmínek na celém území města Brna, proto jsme dnes v 1:55 přistoupili k plošnému nasazení všech našich 21 posypových vozů. Tento výjezd byl ukončen v 5:30," uvedl provozní ředitel Brněnských komunikací Jan Klištinec. Dodal, že vozy v noci chemicky ošetřily 755 kilometrů silnic, 220 jich očistily pluhy a spotřebovaly 139 tun posypu.

Povrch dálnic na území jižní Moravy je podle údajů z webu silničářů většinou mokrý po chemickém ošetření, stejně jako menší silnice. Na Znojemsku a Blanensku je na silnicích místy rozbředlý sníh. V Brně, na Brněnsku a Vyškovsku jsou ještě sněhové přeháňky, na většině území kraje se teploty drží okolo nuly, místy je mlha.

Teploty do tří stupňů by se v kraji měly udržet po zbytek dne, meteorologové očekávají místy slabé sněžení. V noci na pátek by měly teploty klesnout k minus třem až minus šesti stupňům Celsia.

V noci v Libereckém kraji připadlo do dnešního rána několik centimetrů sněhu. Zbytky rozbředlého sněhu leží i na silnicích prvních tříd v horských oblastech Jablonecka a Semilska, vyplývá z údajů na dopravním webu Ředitelství silnic a dálnic. Opatrní by měli být motoristé i na čtyřproudé silnici 35 z Liberce na Turnov, silničáři varují před možnou námrazou.

"K ránu byla většina inertně udržovaných vozovek vypluhovaná, posypaná. A chemicky udržované úseky byly posypané a v současné době na nich leží zbytky rozbředlého sněhu. Jsou sjízdné se zvýšenou opatrností, dopravní komplikace nemáme zatím nikde hlášené," řekl dnes ČTK před 9:00 Pavel Pospíšil z Krajské správy silnic Libereckého kraje.

Pro nákladní vozidla nad šest tun s výjimkou autobusů je nadále uzavřená silnice třetí třídy přes Oldřichovské sedlo z Mníšku do Raspenavy na Liberecku. Zákaz pro ně platí od středečního rána. Důvodem je zledovatělý povrch silnice po předchozím sněžení a obava ze zablokování jedné ze dvou přístupových cest do Frýdlantského výběžku. "Z důvodu prevence ji zřejmě necháme uzavřenou do doby, až na ní nebude sníh," uvedl Pospíšil. To může trvat i týdny. Obavu z jízdy po této silnici mají podle Pospíšila za současných podmínek i řidiči autobusů. Silnice přes Oldřichovské sedlo se upravuje pluhy a k údržbě lze jako posyp použít pouze písek nebo drť. Kamiony se do Raspenavy, Hejnic či Lázní Libverda dostanou po silnici I/13 přes Frýdlant, která se udržuje chemicky.

Zvýšenou opatrnost silničáři doporučují řidičům v celém Libereckém kraji. Ujetý nebo rozbředlý sníh je na vozovkách nižších tříd na Jablonecku, Semilsku i Liberecku. Mokré jsou silnice na Českolipsku.

Na Vysočině, kde v noci znovu sněžilo, se dnes do 10:00 stalo osm nehod, obešly se bez zranění. Uvedla to mluvčí policie Jana Kroutilová. Hasiče zaměstnalo odstraňování stromů, které kvůli těžkému sněhu padaly na silnice. Bez dodávek elektrické energie je několik desítek domácností na Třebíčsku a Pelhřimovsku.

Podle mluvčího společnosti E.ON Romana Šperňáka se výpadek v dodávkách elektřiny týká okolí Jaroměřic na Rokytnou a obce Těchoraz. Společnost ČEZ, která dodává elektřinu na Havlíčkobrodsku, poruchy nemá, řekla ČTK její mluvčí Šárka Lapáčková Beránková.

Hasiči dnes popadané stromy ze silnic odstraňovali na 24 místech, vyplývá z informací na jejich webu. Pomáhali i v Pelhřimově, kde před 8:00 zapadl kamion nebo v Horních Vilémovicích na Třebíčsku, kde silnici zablokoval kamion a autobus. Nehody se podle Kroutilové staly i u Chotěboře, kde se před půl devátou dopoledne srazilo auto s traktorem. Dvě vozidla se srazila u Hamrů nad Sázavou.

Krajská správa a údržba silnic dnes vyjela se sypači na všech 114 okruhů, řekl dispečer krajských silničářů Roman Hubený. Noční teploty na Vysočině podle něho klesly k minus třem stupňům Celsia. Podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu se budou odpoledne pohybovat od minus dvou do jednoho stupně Celsia. Sněžení bude slábnout, večer může být i polojasno.

Dopravu v Olomouckém kraji dnes ráno komplikoval sníh, policisté vyšetřovali v regionu řadu nehod včetně havarovaného autobusu u Vápenné. Na Jesenicku napadlo do pěti centimetrů sněhu, řekli dnes ČTK dispečeři. Ve vyšších polohách leží na vozovkách rozbředlý sníh po chemickém ošetření, obezřetnost je na místě i v nižších polohách, vyplývá z informací Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

Mezi Vápennou a Žulovou sjel autobus s řidičem a pěti cestujícími do příkopu a převrátil se na bok, jedna z cestujících byla zraněna. "Autobus sjel ze silnice a skončil nakloněný v příkopu. Z autobusu kvůli zaklínění výstupních dveří do svahu nebylo možné vystoupit. Hasiči provedli částečné odkopání zeminy a poté všem pasažérům včetně řidiče pomohli do bezpečí," řekl ČTK mluvčí hasičů Zdeněk Hošák. Autobus pak vyprostili za pomoci jeřábu.

Další vážná nehoda se stala u Bílé Lhoty na Olomoucku, kde havarované osobní auto skončilo v poli na boku, na místo byl přivolán také vrtulník letecké záchranné služby. V Dolanech na Olomoucku narazilo osobní auto do sloupu, nikdo nebyl zraněn. Další dvě nehody vyšetřovali policisté ráno také v Prostějově, při jedné byl zraněn chodec, uvedla policie na dopravních informacích.

Na Jesenicku pokrývá rozbředlý sníh hlavní tahy i silnice nižších tříd. Na vozovkách udržovaných inertním posypem leží nový sníh a ujetá vrstva krytá posypem, obezřetnost je tak nutná na všech typech silnic. "Napadlo tak do pěti centimetrů sněhu, vozovky jsou sjízdné, chlapi byli venku celou noc. Akorát na Rejvíz stojí naložený kamion, ale silnice je tam průjezdná," řekl dnes ČTK dispečer jesenické správy silnic. Na Šumpersku ještě ráno hustě sněžilo, na cestách tam leží zbytky rozbředlého sněhu.

S plným příchodem zimy musejí motoristé počítat i ve vyšších polohách Olomoucka, především v okolí Šternberku. Na silnicích tam leží zbytky rozbředlého sněhu nebo sněhová kaše, na cestách ošetřovaných drtí leží nesouvislá vrstva nového sněhu či sněhové kaše, uvádí ŘSD. Rozbředlý sníh pokrývá také řadu silnic na Prostějovsku. Na Přerovsku jsou silnice většinou mokré po chemickém ošetření, rozbředlý sníh je ve vyšších polohách.

Silnice na Vsetínsku, především ve vyšších polohách, pokrývá po nočním sněžení vrstva nového sněhu. Sjízdné jsou se zvýšenou opatrností. Vozovky v ostatních částech Zlínského kraje, tedy na Kroměřížsku, Zlínsku a Uherskohradišťsku, jsou většinou holé a mokré. Vyplývá to z aktuálních údajů zveřejněných Ředitelstvím silnic a dálnic ČR.

Dohlednost na silnicích ve Zlínském kraji snižují dnes ráno srážky, ať už sníh, nebo déšť. V regionu je nejčastěji oblačno až zataženo, místy vane slabý vítr. Teploty se ráno pohybovaly od minus dvou do plus jednoho stupně Celsia.

Odpolední maxima by podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu měla dosáhnout plus dvou stupňů Celsia. Přes den bude zataženo až oblačno, místy se slabým sněžením. K večeru očekávají meteorologové ubývání srážek, místy podle nich může být oblačno až polojasno.

Témata:  doprava sníh Zima EuroZprávy.cz Česká republika

Související

Česko je pro německé investory druhou nejatraktivnější zemí regionu BYZNYS

Česko je pro německé investory druhou nejatraktivnější zemí regionu

Česká republika je pro německé investory po Estonsku nejatraktivnější zemí v regionu střední a východní Evropy. Proti loňskému žebříčku se Česko posunulo o jednu příčku před Polsku. ČR byla první do roku 2019, kdy jí přeskočilo právě Estonsko. Vyplývá to z konjunkturálního průzkumu německých zahraničních komor, který se paralelně koná v 16 zemích střední a východní Evropy. Každý rok se ho účastní přes 1300 firem.

Polsko chce zabránit ženám cestovat za legálními potraty do Česka EU

Polsko chce zabránit ženám cestovat za legálními potraty do Česka

Polská diplomacie intervenovala v Praze kvůli návrhu zákona, na kterém pracují čeští senátoři a který by umožnil Polkám nechat si v Česku legálně provést umělé přerušení těhotenství, zakázané v Polsku, upozornil polský list Gazeta Wyborcza. Senátní novelu náměstek polského ministra zahraničí označil za povzbuzování Polek k obcházení zákonů vlastní země.

Ze společnosti

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Nové společné jednotky rychlého nasazení nemají podporu zemí EU

Nové společné jednotky rychlého nasazení nemají podporu zemí EU

Země Evropské unie nechtějí v blízké budoucnosti uvolňovat vojáky do nových sil rychlé reakce ani do nich investovat nové peníze. Vyplývá to z dnešní debaty unijních ministrů obrany, kteří vůbec poprvé diskutovali o strategických prioritách společné obrany na nejbližší desetiletí. Unie chce prověřit možnost, zda by byly schopny unijní síly rychle reagovat v konfliktních místech, kde by nezasahovala Severoatlantická aliance.

před 8 hodinami

Tuniské námořnictvo zachránilo 38 migrantů

Tuniské námořnictvo zachránilo 38 migrantů

Tuniské námořnictvo ve středu zachránilo 38 migrantů, jejichž loď se začala potápět nedaleko ostrova u východního pobřeží Tuniska. S odkazem na tuniské ministerstvo obrany o tom napsala agentura AFP.

před 8 hodinami

Amatéři mohou hrát od pondělí fotbal v plném počtu

Amatéři mohou hrát od pondělí fotbal v plném počtu

Amatéři mohou hrát od pondělí fotbal v plném počtu hráčů včetně brankářů. Místo současných dvanáctičlenných skupin, případně dvacetičlenných mládežnických v některých krajích, bude venku povoleno sportování až třiceti lidí. 

před 8 hodinami

Poptávka po antigenních testem v řetězcích je nadále vysoká

Poptávka po antigenních testem v řetězcích je nadále vysoká

Vysoká poptávka po antigenních testech v potravinářských řetězcích trvá, někde ještě vzrostla. Částečně může být důvodem otevření služeb jako kadeřnictví, kosmetika nebo manikúra, příčinou mohou být ale i akční nabídky na testy. Vyplývá to z ankety ČTK mezi obchodníky.

před 8 hodinami

Metnar: EU bude dál projednávat reakci na Vrbětice

Metnar: EU bude dál projednávat reakci na Vrbětice

Evropská unie bude dál jednat o možnosti společné reakce na útok ruských agentů na muniční sklad ve Vrběticích. Novinářům to dnes řekl český ministr obrany Lubomír Metnar po jednání s kolegy z unijních zemí. Podle slovenského ministra obrany Jaroslava Nadě dali představitelé některých států najevo, že stále uvažují o vyhoštění ruských diplomatů.

před 9 hodinami

Česká televize dostala pokutu 100.000 korun

Česká televize dostala pokutu 100.000 korun

Česká televize dostala od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) pokutu 100.000 Kč za skrytou reklamu při vysílání záznamu losování sázkových her společnosti Sazka. Pořad vybízel k nákupu dalších služeb Sazky. Rada to dnes uvedla v tiskové zprávě. Česká televize na dotaz ČTK uvedla že vyčká, až jí bude doručeno písemné vyhotovení rozhodnutí, a následně zváží další kroky.

před 10 hodinami

Zeman se přes video zúčastní summitu východních členů NATO

Zeman se přes video zúčastní summitu východních členů NATO

Země východního křídla Severoatlantické aliance uspořádají na začátku příštího týdne summit tzv. bukurešťské devítky. Proberou na něm například transatlantické vztahy nebo vojenské záležitosti spojené se Severoatlantickou aliancí. Za Českou republiku se ho videohovorem zúčastní prezident Miloš Zeman. ČTK to dnes potvrdil mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Základní školy jsou na druhý stupeň připravené, testy ale mají jen na dva týdny

Základní školy jsou na druhý stupeň připravené, testy ale mají jen na dva týdny

Základní školy na Vysočině přivítaly rozhodnutí vlády, že se od 10. května k prezenční výuce rotačně vrátí i druhý stupeň. Zásobu antigenních testů mají asi na dva týdny. Možnost použití PCR testů, na které by stát přispíval, budou zřizovatelé zvažovat. Někteří to ale vnímají jako snahu sejmout odpovědnost za testování ze státu. ČTK to řekli představitelé radnic a ředitelé škol.

před 11 hodinami

Anonym vyhrožoval útokem na mateřskou školu

Anonym vyhrožoval útokem na mateřskou školu

Anonym dnes vyhrožoval útokem na neurčenou mateřskou školu. Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) přijali preventivní opatření a snaží se vypátrat autora výhrůžky. Kriminalisté to uvedli na twitteru.

před 11 hodinami

Pirk skončí jako přednosta kardiocentra IKEM

Pirk skončí jako přednosta kardiocentra IKEM

Kardiochirurg Jan Pirk odejde na konci června z funkce přednosty kardiocentra Institutu klinické a experimentální medicíny v Praze (IKEM). Stane se tak po vzájemné dohodě s nemocnicí, která o tom informovala na svém webu. Pirka na postu od 1. července nahradí Josef Kautzner, který je nyní Pirkovým zástupcem a také přednostou kardiologické kliniky IKEM.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama