Česká letiště doplácejí na ukrajinskou krizi, Rusové sedí doma

Praha - Na rusko-ukrajinský konflikt doplácejí i česká letiště. Karlovy Vary a Praha se potýkají s odlivem cestujících z východoevropských destinací. V červenci Letišti Václava Havla meziročně ubylo 23 tisíc a v srpnu 17 tisíc pasažérů z Moskvy, Petrohradu a Kyjeva. Za první pololetí roku 2014 odbavilo letiště Karlovy Vary celkem 45 488 cestujících. Oproti stejnému období roku 2013, kdy bylo odbaveno celkem 54 670 cestujících, tak objem cestujících poklesl o 16,7 %.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Ilustrační foto

Celkem za prvních osm měsíců letošního roku však přes nepříznivý letní vývoj vykazuje letiště téměř jednoprocentní nárůst počtu cestujících, kterých dosud odbavilo zhruba 7,5 milionu. Podle Krejčí je pravděpodobné, že se takovýto meziroční nárůst podaří udržet i za celý letošní rok. Záviset to ale bude především na situaci na Ukrajině a okolních trzích.

Zprávy o možném zhoršení už přinesly například statistiky karlovarského letiště, které se na letecké spojení Česka s Ruskem zaměřuje. Zatímco v první polovině roku vykázalo podobný úbytek cestujících jako v případě pražského letiště, v srpnu činil meziroční odliv ruských cestujících 9,6 procenta.

Podobný trend je možné sledovat i na lince pražského letiště do Moskvy, která představuje nejvýznamnější destinaci v uvedeném regionu. Ta v letošním roce zaznamenala největší propad v červnu, kdy mezi oběma metropolemi cestovalo o zhruba 20 tisíc cestujících meziročně méně, což je 30procentní pokles. V červenci se meziroční rozdíl snížil na necelých 16 procent a minulý měsíc dosáhl 14 procent.

"Důvodem poklesu je především nižší poptávka ruské klientely po cestách do České republiky obecně, která je zapříčiněna zejména oslabením rublu a přetrvávajícími problémy s udělováním krátkodobých víz, ale také známými událostmi na Ukrajině, hrozbou sankcí EU vůči Ruské federaci a dalšími faktory, jejichž důsledkem je omezení zájmu ze strany ruské klientely o cesty do našeho regionu," uvedlo letiště Karlovy Vary v tiskové zprávě.

Vstupte do diskuze (8)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Piloti namol? Japan Airlines hasí skandál, testy na alkohol budou přísnější

17.11.2018 13:00 Letecká společnost Japan Airlines zavádí nový systém dechových zkoušek na alkohol, napsal dnes list…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama