Unikátní letoun Airbus A300 Super Transporter Beluga přiletí příští týden do Prahy

Praha - Pražské letiště v Ruzyni bude mít příští týden mimořádnou návštěvu, na jeho ranvej dosedne unikátní letoun Airbus A300 Super Transporter Beluga, jehož zvláštní tvar je uzpůsoben přepravě rozměrných a neskladných nákladů. V úterý o tom informoval server planes.cz.

Přidejte svůj názor

Letoun má podle serveru 7. července navečer přivést ze závodní firmy Airbus v Hamburku horizontální stabilizátor, který se bude v Praze měnit na poškozeném Airbusu Lufthansy. Tomu při pojíždění na ranveji poškodil výškovku svým "wingletem" (nástavba pevných křídel letadel, která podporuje efektivnější využití vztlaku vyvozovaného na koncích křídla - pozn. redakce) Boeing 737-800 společnosti SunExpress.

Kvůli rozměrům a choulostivosti nákladu byla zvolena letecká doprava ve speciálním letadle, které bylo vyvinuto pro přepravu rozměrných a neskladných nákladů, primárně pak pro převoz komponentů firmy Airbus z výroby na montážní linky v Toulouse a Hamburku.

Beluga, existuje jí jen pět kusů, poprvé vzlétla v září 1994. "Byla vyrobena na základě letadla A300, pilotní kabina byla posunuta pod podlahu nákladového prostoru, který nástavbou získal rozměr 7,1 metru na výšku i šířku, na délku pak 37,7 metru. Maximální hmotnost nákladu je 47 tun, nakládá se speciální plošinou prostřednictvím nahoru se odklápějících vrat nad pilotní kabinou," uvádí odborný letecký server planes.cz.

Témata: airbus
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Piloti namol? Japan Airlines hasí skandál, testy na alkohol budou přísnější

17.11.2018 13:00 Letecká společnost Japan Airlines zavádí nový systém dechových zkoušek na alkohol, napsal dnes list…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama