Strach z létání? Nehodovost klesla na minimum, s počtem obětí je to horší

Singapur - Dle zprávy Mezinárodního sdružení pro leteckou dopravu (IATA) byl rok 2014 pro civilní letectví z hlediska poměru smrtelných nehod k celkovému počtu letů nejbezpečnějším rokem v historii. S počtem obětí je to ale již horší.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

"Bezpečnost létání se loni dostávala do čela zpravodajství, údaje ale ukazují, že odvětví se co do bezpečnosti dál zlepšuje," uvedl podle agentury Reuters generální tajemník IATA Tony Tyler.

Za celý rok 2014 došlo ve světě ke 12 nehodám komerčních letadel s oběťmi na životech ve srovnání s průměrem 19 případů za předešlých pět let. Ukazatel počtu nehod na milion letů klesl na rekordní minimum 0,23 z 0,41 v roce 2013 a z pětiletého průměru 0,58 nehody na milion letů.

Počet obětí ale loni vystoupal na 641 z průměru 517 za léta 2009-2013. Statistiky IATA navíc nezahrnují pád letounu Malaysia Airlines, který byl v červnu při letu MH17 se 298 lidmi na palubě sestřelen nad východní Ukrajinou, protože tento případ nespadá do kategorie letecké nehody.

Druhým vysoce sledovaným neštěstím bylo zmizení letadla Malaysia Airlines se 239 lidmi na palubě při letu MH370 z Kuala Lumpuru do Pekingu, k němuž došlo právě před rokem. Mezinárodní organizace pro civilní letectví při OSN navrhla, aby letecké společnosti vyžadovaly udávání pozice všech letadel po 15 minutách.

Strach z létání patří mezi nejhůře odstranitelné fobie, kombinuje s v ní totiž hned několik různých strachů a úzkostí. Jedná se především o strach z výšek (akrofobie), uzavřeného prostoru (klaustrofobie), neznámého, pohybu nad vodní plochou, ale také o obavy ze ztráty kontroly nad situací či úzkosti při bezpečnostních prohlídkách na letišti. Situaci nezlepšuje ani to, když se cestující příliš soustředí na turbulence, nebo se obává katastrofy či teroristických útoků. U nočních letů se může projevit také strach ze tmy. Přesto existuje několik účinných rad, jak strach z létání překonat.

Psali jsme:  

Základním bodem je správné dýchání. Pocity nevolnosti, závratí nebo na zvracení jsou totiž vyvolány právě dechem, který je kvůli panice zrychlený. A jak tedy správné dýchání vypadá? Jedná se o tzv. dýchání do břicha, kdy je nabírán jen malý objem vzduchu. Na správném dýchání můžete zapracovat ještě předtím, než se vydáte na cestu. Lehněte si na záda a na břicho - těsně pod hrudní koš si položte knihu. Jakmile se nadechnete do břicha, kniha se začne zvedat a musí se dostat výše než hrudník. Svaly ve spodní části hrudníku se pohnou směrem do břicha, aby se mohly nafouknout plíce. Nádech i výdech by měl trvat tři sekundy.

Před cestou letadlem je doporučováno také cvičení jógy nebo pití meduňkového čaje na uklidnění.

Během letu není vhodné užívat prášky na spaní. I kdyby vám to alespoň na nějaký čas pomohlo zahnat strach z létání, mohou být nebezpečné. Pod jejich vlivem totiž tělo nespí přirozeným způsobem a vůbec se nehýbe, což může způsobit hlubokou žilní trombózu, upozorňuje server tropicke-nemoci.cz.

Rozhodně ale neočekávejte, že svůj strach z létání vytěsníte úplně. Během letu mohou nastat situace, při kterých jsou nervózní téměř všichni – například turbulence či nepříznivé počasí obecně. Turbulence ale nejsou tak nebezpečné, jak se zdá. Objevují se ve chvíli, kdy vzduch, kterým letadlo právě prolétá, není hladký. Nebezpečný není ani zásah bleskem v elektrické bouři. Elektřina totiž přejde po vnější straně trupu letadla a přes křídla odejde.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama