Na černou listinu leteckých společností přibyly aerolinky ze Surinamu

Praha - Nově je do seznamu leteckých společností, které mají zakázaný vstup na území EU, zahrnuta letecká společnost ze Surinamu (Blue Wings Airlines). Jak informoval mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura, seznam je platný od středy.

Přidejte svůj názor

Tomio Okamura
doporučujeme

Seznam nyní čítá zhruba 200 firem. Blue Wings Airlines přestaly podle Evropská komise splňovat bezpečnostní parametry poté, co došlo k sérii nehod letadel této letecké společnosti. Při prohlídkách na odbavovací ploše byly na letadlech této firmy navíc odhaleny závažné nedostatky.

Zároveň se nově rozšířila provozní omezení společnosti Iran Air, a to na základě výsledků kontrol evropského Výboru pro leteckou bezpečnost. Nově platí zákaz leteckého provozu nad územím EU pro letadla Iran Air typu Airbus A-320, Boeing B-727 a B-747.

Naopak, Evropská komise nově povolila s jistými omezeními provozování letů nad EU letecké společnosti Afrijet z Gabonu.

Černou listinu (Black list) vytvořila Evropská unie na základě Nařízení EU č.2111/05. Důvodem byla především tragická havárie egyptské letecké společnosti Flash air z roku 2004, kdy všech 148 francouzkých turistů zahynulo při letu z dovolené z egyptského letoviska Sharm al Sheik do Francie. Černá listina leteckých přepravců obsahuje letecké společnosti, které nesplňují bezpečnostní standardy zemí EU, a hrozí tak zvýšené nebezpečí havárie. Tyto letecké společnosti mají zákaz působení na území EU, avšak kdekoliv jinde ve světě se s nimi lze setkat.

Z výše uvedeného nařízení EU dále vyplývá, že v případě, že si klient zakoupí letenku u prodejce na území EU a letecký přepravce je přiřazen na tuto Černou listinu, je prodejce letenky či cestovní kancelář povinna nabídnout cestujícímu možnost vrácení peněz nebo přesměrování zdarma na jiný let v případě, že se cestující rozhodl necestovat původně objednaným letem. Každý prodejce letenek v EU, tedy i v České republice, musí mít tuto Černou listinu vystavenou na viditelném místě, aby do ní mohl klient kdykoliv nahlédnout.

Seznam nejčastěji obsahuje letecké společnosti z bývalých zemí Sovětského svazu, Afriky či jihovýchodní Asie. Poprvé byla tato Černá listina (Black list) zveřejněna v březnu roku 2006 a současná verze je již čtrnáctou aktualizací.

Loading...
Témata: letectví
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama