Piloti Lufthansy ve stávce: Zrušeno tisíc letů, vedení aerolinek je neústupné

Frankfurt nad Mohanem - Spory mezi odbory a vedením německé firmy Lufthansa se vlečou už rok a půl, definitivní řešení nikde. Piloti proto opět vstoupili do stávky, která potrvá dva dny.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Ilustrační foto

Dnešní stávka, která má trvat do půlnoci, se zaměřuje na dálkovou a nákladní přepravu. Lufthansa zrušila 84 mezikontinentálních spojů z Mnichova, Frankfurtu a Düsseldorfu a do těchto tří destinací, což je asi polovina celkového počtu. Zbylých 90 letů přepravce zajišťuje s pomocí dobrovolníků z řad nestávkujících pilotů. Firma také hodlá uskutečnit všech sedm plánovaných nákladních letů.

Středeční čtyřiadvacetihodinová stávka zasáhne lety na krátké a střední vzdálenosti, včetně spojení provozovaných nízkonákladovou divizí Germanwings. Ohlášené zrušení tisícovky z 1520 plánovaných letů se podle firmy dotkne zhruba 140.000 cestujících.

Ve středu by stávka mohla zasáhnout i lety mezi Prahou a Německem. Komplikace na pražském letišti zatím hlášeny nejsou, uvedla mluvčí letiště Marika Janoušková.

Zdroj: YouTube

Odbory chtějí nyní vystupňovat tlak na vedení Lufthansy. "Nemůžeme vyloučit tento týden další stávky," řekl mluvčí odborového svaz pilotů Vereinigung Cockpit (VC) Markus Wahl. "Stávky jsou možné i v následujících týdnech," citovala mluvčího agentura Reuters.

Lufthansa však dala najevo, že nátlakové akci pilotů neustoupí. "Jsme rozhodnuti vydržet . . . Piloti jdou špatnou cestou," řekla mluvčí Lufthansy. Firma podala u dvou německých soudů žádost o zastavení stávky soudním příkazem.

Do sporu se minulý týden vmísil odborový svaz UFO, který zastupuje palubní personál. Uvedl, že stávky žádné řešení nepřinesou a vedly už ke ztrátě pracovních míst.

Spor mezi svazem VC a vedením Lufthansy se táhne už více než rok. Piloti mimo jiné požadují zachování přechodného opatření, které jim umožňuje odejít do penze v 55 letech a podle něhož jim Lufthansa do dovršení zákonného důchodového věku minimálně 65 let vyplácí část mzdy. Aerolinky chtějí pro nové zaměstnance posunout věkovou hranici odchodu do důchodu na 59 let.

Témata: Lufthansa | stávka
Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Piloti namol? Japan Airlines hasí skandál, testy na alkohol budou přísnější

17.11.2018 13:00 Letecká společnost Japan Airlines zavádí nový systém dechových zkoušek na alkohol, napsal dnes list…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama