Soud utnul stávku v Lufthanse, pilotu musí okamžitě do práce

Frankfurt - Stávka pilotů Lufthansy, kvůli které dnes firma zrušila tisícovku letů, je nezákonná, rozhodl soud v Hesenku a nařídil pilotům ukončení protestu. Rozhodnutí znamená, že se všichni piloti musejí okamžitě vrátit do práce. Letecký provoz se ale vrátí k normálu až zítra.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Odborový svaz Vereinigung Cockpit stávku ukončil, lufthansa ale uvedla, že na dnešní letový provoz již soudní zákaz stávky nebude mít vliv a situace se vrátí k normálu až ve čtvrtek. Firma zrušila mimo jiné všechny dnešní spoje mezi Prahou a Frankfurtem, tedy šest letů jedním a šest opačným směrem.

Piloti zahájili stávku v úterý, kdy byla Lufthansa nucena zrušit 84 dálkových letů. Dnes se protest zaměřil na lety na krátké a střední vzdálenosti. Protest byl naplánován do půlnoci.

Soud dnešním výrokem zvrátil úterní rozhodnutí soudu nižší instance, který stávku povolil. "Jsme rozhodnutím soudu překvapeni," uvedl mluvčí odborového svazu Vereinigung Cockpit. "Rozhodnutí přezkoumáme a vyvodíme z něj důsledky pro náš další boj," dodal.

V posledních měsících se piloti pokoušeli zabránit expanzi Lufthansy v oblasti nízkonákladové letecké dopravy. Zemský pracovní soud v odvolacím řízení dnes dospěl k názoru, že odborový svaz chce v tomto konkrétním případu získat větší slovo v plánech na expanzi v nízkonákladové dopravě. To nebylo součástí původního zdůvodnění stávky, a ta je tudíž nezákonná.

Lufthansa verdikt přivítala a zvažuje, zda nerozšíří svou žádost o náhradu škody v souvislosti se stávkovou činností. Dosavadních 12 stávek jí způsobilo finanční újmu přes 300 milionů eur (8,1 miliardy Kč).

Témata: Lufthansa | stávka
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Piloti namol? Japan Airlines hasí skandál, testy na alkohol budou přísnější

17.11.2018 13:00 Letecká společnost Japan Airlines zavádí nový systém dechových zkoušek na alkohol, napsal dnes list…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama