V okolí letišť se nebudou smět používat lasery

Praha - V okolí letišť by měl vzniknout nový druh ochranného pásma, v něm a v jeho okolí se nesmí používat laserová zařízení. Důvodem, proč novelu poslanci TOP 09 a Věcí veřejných (VV) sněmovně předložili, jsou laserové útoky na piloty letadel, které byly v roce 2009 zaznamenány.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie
doporučujeme

Právní řád České republiky totiž dosud nezakazoval ani neomezoval používání zdrojů laserového záření v okolí letišť a proti civilním letadlům. Novela zákona by to však měla změnit.

"V průběhu roku 2009 se v okolí ruzyňského letiště Praha odehrálo několik incidentů, při nichž neznámý pachatel použil laserového paprsku k oslnění a krátkodobému oslepení posádky dopravního letadla. V několika případech došlo dokonce k lehčímu poškození zraku pilotů," připomínají poslanci v důvodové zprávě. Uvádí, že laserovým oslňováním pilotů byly ohroženy i životy cestujících.

Návrh zákona vychází ze zkušeností s touto problematikou v jednotlivých státech Evropské unie i světa; samotné unijní právo na ni však nepamatuje a její úpravu ponechává v působnosti jednotlivých členských států.

Loading...
Témata: letectví
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama