Pilot si jen poposedl... a málem zabil 113 cestujících

Dubaj - Druhý pilot mezinárodního letu společnosti Air India Express si chtěl jen upravit výšku sedadla, ale podařilo se mu pohnout kontrolní pákou a poslat letadlo nosem přímo dolů.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie
doporučujeme

Pětadvacetiletý pilot pak zpanikařil a nebyl schopen pustit kapitána, který si jen odskočil na toaletu, zpět do kokpitu. Letadlo se zřítilo o dva kilometry, než se podařilo děsivý pád zastavit.

Boeing 737 společnosti Air India Express z Dubaje do západoindické Puny v době incidentu letěl ve výšce 11 000 metrů. Mladý druhý pilot podle informací Gulf News řekl vyšetřovatelům, že "byl v šoku a nebyl schopen ani ovládat letadlo, ani otevřít dveře kabiny, ani odpovědět na volání dalšího personálu".

Kapitán nakonec letadlo zachránil pomocí nouzového kódu, kterým si dveře do kokpitu otevřel. Na druhého pilota zařval: "Co to sakra děláte?" Ještě chvilku ale trvalo, než se mu podařilo vyrvat řízení z rukou zděšeného a panikařícího kolegy.

Sto třináct cestujících dostalo sice pokyn, aby se připoutali, ale v letadle podle oficiální zprávy panoval "totální chaos". Pasažéři byli vyděšení a hlasitě křičeli; zavazadla, jídlo a pití jim létaly kolem hlav.

Než se kapitánovi podařilo dostat se k řízení, letadlo spadlo o 600 metrů, ale než získal řízení zpět, zřítilo se o dalších 1 500 metrů.
Po incidentu se kapitán pokusil uklidnit pasažéry tvrzením, že letadlo narazilo na turbulenci.

Druhého pilota čeká trest: zatím ještě není jasné, co všechno to bude obnášet, ale k řízení letadla se už možná neposadí.

Loading...
Témata: letectví
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama