Záchranáři v Atlantiku stále pátrají po troskách airbusu

Paříž - Záchranáři v úterý stále prohledávají vody Atlantiku a pátrají po airbusu, který se v pondělí zřítil s více než dvěma stovkami pasažérů. Informuje o tom zpravodajská stanice BBC.

Přidejte svůj názor

Airbus A330-200

Francouzské, španělské a brazilské lodě i francouzská a brazilská vojenská letadla hledají trosky v oblasti, kde letadlo ztratilo signál, zhruba 1200 kilometrů severovýchodně od brazilského přístavního města Natal. Spojené státy po letadlu pátrají dokonce pomocí satelitů.

"Doufají, že objeví trosky, kusy letadla či třeba uplavané záchranné vesty, ale bude to trvat velmi dlouho," uvedla brazilská velvyslankyně v Paříži Maria Celinaová. Podle ní záchranářům pátrání stěžuje velká hloubka oceánu.

"Budeme pátrat, dokud bude naděje, že nehodu mohl někdo přežít," prohlásil brazilský plukovník Jorge Amaral.

Jedno z brazilských letadel v úterý zaznamenalo na hladině oceánu podezřelé "jasné plochy", brazilské lodě však na tomto místě posléze nenašly žádné trosky.

Airbus společnosti Air France s 228 lidmi na palubě se v pondělí zřítil poblíž brazilských břehů do Atlantského oceánu. Více než třetinu počtu pasažérů tvořili Francouzi. Francouzská byla i dvanáctičlenná posádka letadla.

Podle prvních hypotéz byl stroj, který se v době havárie pohyboval v oblasti bouře, zasažen bleskem. O tom však letečtí experti pochybují. Airbus vyslal před havárií automatický signál, že nastal elektrický zkrat. Pak se už neozval.

Francouzský ministr obrany Hervé Morin prohlásil, že zatím není vyloučena žádná z příčin havárie - včetně teroristického útoku. "Nemůžeme vyloučit žádnou hypotézu, ani teroristický útok. Terorismus je hlavní hrozbou pro západní demokracie," řekl Morin.

Brazilská vláda vydala prohlášení, podle něhož se letadlo ztratilo z civilních i vojenských radarů po třech a půl hodinách letu ve 3.33 SELČ u severobrazilského pobřeží. Naposledy ho zaregistrovali na radaru v Recife. Francouzské ministerstvo dopravy uvedlo, že zprávy o letadle přestaly přicházet ve 4.20 SELČ.

Let AF 447 společnosti Air France startoval z letiště v Riu v neděli 19.00 místního času (24.00 SELČ) a na letišti Roissy-Charles de Gaulle u Paříže měl přistát v pondělí v 11.15.

Pokud se záchranářům nepodaří najít nikoho živého, půjde o největší ztrátu na lidských životech při havárii letadla společnosti Air France.

Air France je největší evropská letecká společnost, která se v roce 2004 spojila s nizozemskou KLM. Patří do letecké skupiny SkyTeam, jejíž součástí jsou i České aerolinie.

Letadla po zásahu bleskem

Témata: Letecké nehody
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama