EU chce zavést databáze leteckých pasažérů

Praha, Brusel - Evropská komise včera zveřejnila návrh, podle kterého chce zavést informování o leteckých pasažérech tak, jako to dělá Amerika v rámci boje proti terorismu. Policie bude znát i platební karty a e-mail. Píše o tom čtvrteční Mladá fronta Dnes.

Přidejte svůj názor

doporučujeme

"Všichni teď budeme potenciálně teroristi. Sběr dat je úplně směšný. Asi už nebudu létat vůbec," řekl rakouský europoslanec Martin Ehrenhauser. Evropská komisařka pro vnitro tvrdí, že nejde o převrat. "Vždyť už 60 či 70 let se data sbírají, ale nechávají si je jen aerolinky pro statistiku a své obchodní účely," říká Cecilia Malströmová.

Návrh teď projednají ministři dopravy a europarlament. Nepůjde to snadno. Užitečnost sběru dat je sporná. Američané v roce 2008 zakázali přes systém vstup jen 1800 pasažérům z 80 milionů.

Zatím jde jen o návrh pro lety do EU a z ní, ale některé země budou chtít kontrolu časem i uvnitř. Unie. Na to tlačí zejména Británie, jež chystá příští rok v Londýně olympijské hry. Pro je také Francie, Dánsko a Estonsko, naopak Němci jsou k dalšímu hromadění dat zdrženliví. Nizozemsko je pro, budou-li data pečlivě chráněna.

Loading...
Témata: EU | letectví
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama