Likvidace ČSA? Piloti protestují, hrozí rušením letů

Praha - Piloti Českých aerolinií (ČSA) plánují na nejbližší dny zahájení protestů na protest proti prodeji letadel z flotily aerolinek. Mediafaxu to potvrdil ve středu Filip Gaspar, výkonný sekretář a mluvčí Českého sdružení dopravních pilotů (CZALPA).

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie
doporučujeme

„České sdružení dopravních pilotů dnes vyhlásilo uspořádání protestů proti dalšímu rozprodeji a de facto vyvádění majetku mimo ČSA. Jedná se o sedm letadel regionální dopravy a dalších čtyři letadla Airbusu A320, a de facto se tím o další třetinu zmenší počet letadel i provozování letecké dopravy ČSA jako vlajkového dopravce,“ řekl Gaspar.

Podle CZALPA jde o bezprecedentní převod lukrativního leteckého trhu mimo mateřskou firmu, který je v rozporu s restrukturalizačním plánem. Jde proti dlouhodobým zájmům firmy a nese známky přípravy na likvidaci ČSA.

V reakci na tento krok managementu chystá CZALPA protestní akce, které mohou mít výrazný vliv na provoz linek ČSA. „Předem se omlouváme cestujícím, kterých se protestní akce dotknou. Jsme ale nuceni je podniknout v zájmu zachování českého národního dopravce,“ řekl prezident CZALPA Peter Žmolík.

„Chystáme protestní akce a předem se omlouváme cestujícím, kterých se toto může dotknout. Ty protestní akce se dají očekávat už v následujících dnech. Nebude se jednat o stávku. Jsme v první etapě, plánujeme využívání, respektive budeme doporučovat pilotům čerpání volna z důvodu indispozice, na které mají i dle leteckých předpisů právo,“ vysvětlil.

Management rozhodl o vyvedení třetiny flotily mimo mateřskou firmu bez jakékoli diskuse se zaměstnanci a vydal rozhodnutí o vyvedení 11 z 30 letadel ČSA do dceřiné společnosti Holidays Czech Airlines (HCA).

Tento krok by podle Gaspara měl být alarmující pro vládu, která má v budoucnu rozhodovat o privatizaci ČSA. V případě realizace tohoto kroku se totiž zásadním způsobem zmenší velikost a tedy i hodnota národního dopravce. Vlastník většinového podílu, tedy stát, by měl neprodleně zhodnotit počínání managementu, jeho kroky a postupy.

Loading...
Témata: Demonstrace
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama