Pražské letiště se přejmenuje na Letiště Václava Havla 5. října

Praha - Na pražském ruzyňském letišti startují v pondělí práce související se změnou názvu. Oficiálně by mělo přejmenovat na Letiště Václava Havla 5. října, v den nedožitých 76. narozenin bývalého prezidenta.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Letiště Václava Havla Praha

Nový název se objeví nad halami všech tří terminálů, nově bude jméno letiště směrované i na letištní plochu, aby bylo viditelné při příletu. Tam, kde je nyní nápis Terminál 1 bude nový název Václav Havel Airport Prague.

Změnit se musí i podoba oficiálních tiskovin pražského letiště, měnit se budou i názvy zastávek městské dopravy a hlášení v autobusech. Celkové náklady se vyšplhají na tři miliony korun.

Přátelé exprezidenta připravili v souvislosti s přejmenování letiště také doprovodný program. Na letišti bude stát instalace Havlových citátů, kterou tvoří výtvarník Bořek Šípek. V prosinci by měl přibýt i velký gobelín s ilustrací Petra Síse. Tyto akce jsou financované ze soukromých zdrojů.

Slavnosti k změně názvu se podle letiště zúčastní řada významných představitelů politického, společenského a kulturního života. O hudební program se podle Krejčí bude starat Hudba hradní stráže a Policie české republiky.

Vláda dala definitivní ano přejmenování ruzyňského letiště v březnu. Přejmenování letiště provázela řadu sporů. S nápadem přišel po Havlově úmrtí režisér Fero Fenič. "Jeho cestu z vězení v Ruzyni na Pražský hrad, zbourání hranic a otevření dveří do celého světa i zviditelnění naší malé země v něm nemůže lépe - a k tomu i každodenně - připomínat a symbolizovat než pojmenování ruzyňského letitě v Praze na Letiště Václava Havla," uvedl Fenič ve svém prohlášení. Současně upozornil na fakt, že i v jiných zemích světa nesou letiště hlavních měst jména po významných osobnostech jako například Letiště J. F. Kennedyho v New Yorku nebo Letiště Charles de Gaulla v Paříži.

Exprezident Václav Havel zemřel v neděli 18. prosince loňského roku ve věku 75 let ve svém venkovském sídle na Hrádečku na Trutnovsku.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama