Pražské letiště oficiálně mění své jméno po exprezidentu Havlovi

Praha - Symbolicky – přesně v den narození spisovatele, dramatika a exprezidenta Václava Havla, se pražské ruzyňské letiště v pátek oficiálně přejmenuje na Letiště Václava Havla. Slavnostní ceremoniál začne v pravé poledne.

Přidejte svůj názor

Letiště Václava Havla Praha

Nový název se objeví nad halami všech tří terminálů, nově bude jméno letiště směrované i na letištní plochu, aby bylo viditelné při příletu. Tam, kde je nyní nápis Terminál 1, bude nový název Václav Havel Airport Prague.

Změní se i podoba oficiálních tiskovin letiště, názvy zastávek městské dopravy a hlášení v autobusech. Celkové náklady se vyšplhaly na tři miliony korun.

Přátelé exprezidenta připravili v souvislosti s přejmenováním letiště také doprovodný program. Na letišti bude stát instalace Havlových citátů, kterou vytvořil výtvarník Bořek Šípek. V prosinci by měl přibýt i velký gobelín s ilustrací Petra Síse. Tyto akce jsou financované ze soukromých zdrojů.

Slavnosti, která vypukne v poledne, se zúčastní řada významných představitelů politického, společenského a kulturního života. O hudební program se postará Hudba hradní stráže a Policie české republiky.

Vláda dala definitivní "ano" přejmenování ruzyňského letiště letos v březnu. Změna názvu provázela řadu sporů. S nápadem přišel po úmrtí exprezidenta režisér Fero Fenič. "Jeho cestu z vězení v Ruzyni na Pražský hrad, zbourání hranic a otevření dveří do celého světa i zviditelnění naší malé země v něm nemůže lépe - a k tomu i každodenně - připomínat a symbolizovat než pojmenování ruzyňského letitě v Praze na Letiště Václava Havla," uvedl Fenič ve svém prohlášení. Současně upozornil na fakt, že i v jiných zemích světa nesou letiště hlavních měst jména po významných osobnostech jako například Letiště J. F. Kennedyho v New Yorku nebo Letiště Charles de Gaulla v Paříži.

Václav Havel zemřel v neděli 18. prosince loňského roku ve věku 75 let ve svém venkovském sídle na Hrádečku na Trutnovsku.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Piloti namol? Japan Airlines hasí skandál, testy na alkohol budou přísnější

17.11.2018 13:00 Letecká společnost Japan Airlines zavádí nový systém dechových zkoušek na alkohol, napsal dnes list…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama