Letištní skenery jsou bezpečné, mají nízkou radiaci

Vídeň - Skenery zaváděné na letištích mají mizivou radiaci, jsou proto bezpečné, oznámila v pátek ve Vídni Mezinárodní agentura pro atomovou energii. Informuje o tom agentura Reuters.

Přidejte svůj názor

371

"Riziko ozáření je velmi nízké," citují Reuters Renate Czarwinskou, ředitelku radiačního odboru atomové agentury. "Přínos těchto zařízení bezpečnosti letecké dopravy je vysoký."

Staré skenery, které se vyráběly před lety, ozařují pasažéry stejnou dávkou radiace jako tradiční rentgen. Nové typy skenerů však vyzařují desetkrát méně záření.

"U skenerů jako u všech typů podobných zařízení, by však měly existovat předpisy pro jejich použití. Tato technika by se neměla používat nepřiměřeně," řekla Czarwinská.

Atomová agentura OSN skenery prověřovala na žádost Evropské komise. Ve své zprávě uvádí, že člověk je v průměru ročně ozářen dávkou 3 000 mikrosievertů. Nové typy skenerů ho vystaví ozáření 0,1 až 5 mikrosievertů.

Evropská komise se chystala vydat směrnici k použití skenerů v říjnu 2008. Narazila však na odpor v Evropském parlamentu. Potom vzkázala, že pro nasazení skenerů není evropská směrnice nutná.

"Mohou o tom samostatně rozhodnout členské země," řekl mluvčí komise.

Reuters připomínají, že některé nové typy letištních skenerů využívají vysokofrekvenční radiové vlny. V tomto případě obavy z ozáření zcela odpadají.

Skenery jsou zaváděny po pokusu o atentát na letadlo společnosti Northwest Airlines. Na Boží hod se nigerijský atentátník na palubě airbusu letícího z Amsterdamu do Detroitu pokusil odpálit výbušninu složenou z chemikálií, které neobsahovaly kov a které tradiční detektor kovu nemohl odhalit.

Skenery dokážou ukázat nejen zbraně a plastické výbušniny ukryté na těle. Nyní používané přístroje odhalí doslova vše - například rozměry a tvar prsou, genitálie, tetování. Co víc, skenování není jen chvilkové prosvícení šatů. Bezpečnostní technik u monitoru při něm prozkoumává tělní dutiny - žaludek i konečník, kde mohou být výbušniny.

Nová generace skenerů však dokáže ukázat rozostřené tělo. Zaostřené jsou na něm pouze cizorodé předměty.

Témata: letectví
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama