Lufthansa opět stávkuje. Praha ruší lety!

Berlín - Cestující s letenkami od společnosti Lufthansa se potýkali s problémy, zaměstnanci největší evropské letecké společnosti totiž ve čtvrtek ráno na šesti německých letištích stávkovali. Pražské Letiště Václava Havla muselo zrušit šest příletů a šest odletů, potvrdila mluvčí letiště Eva Krejčí.

Letiště Václava Havla Praha

„Většina pasažérů byla uvědomena o stávce prostřednictvím sms a mohla tak v klidu zvolit jiné náhradní spoje," doplnila mluvčí.

V Německu ve čtvrtek na šesti největších letištních celkově chybělo přes 700 letů. Varovná stávka začala v pět hodin ráno a postupně se do ní zapojili odboráři Lutfhansy na letištích ve Frankfurtu nad Mohanem, Mnichově, Berlíně-Tegelu, Hamburku, Kolíně nad Rýnem a Düsseldorfu. Skončit by měla v poledne.

„Z Prahy na německá letiště by měly odletět dnes odpoledne další čtyři spoje. Stejný počet letadel by měl přiletět i k nám a zatím nemáme informace o tom, že by tomu tak nemělo být," informovala mluvčí.

Odborový svaz Verdi, který zastupuje 33 tisíc zaměstnanců Lufthansy, požaduje zvýšení mezd pro pozemní personál tří dceřiných společností aerolinií a cateringového oddělení o 5,2 procenta v průběhu 12 měsíců a záruky, že Lufthansa zachová pracovní místa. Firma na to však odmítá přistoupit. V rámci chytané restrukturalizace chce naopak propouštět a zmrazila investice.

Provozní zisk Lufthansy loni klesl o 36 procent na 524 milionů eur (13,4 miliardy korun) kvůli vysokým cenám pohonných hmot a mimořádným výdajům. Jako součást úsporného programu žádá společnost po zaměstnancích, aby týdně pracovali o hodinu navíc.

Související:

Právě se děje