Lufthansa dnes nelétá, cestující vzali útokem železnici

Berlín - Se začátkem ranní směny zůstala většina přepážek aerolinek Lufthansa na německých letištích kvůli dnešní jednodenní stávce palubního personálu prázdných. Chaos však zatím podle agentury DPA nenastal a na letištích je převážně klid, protože aerolinky v předstihu oznámily zrušení většiny letů, včetně 26 spojů mezi Prahou a třemi německými městy.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

"Stávky začaly všude s první směnou", uvedla mluvčí odborového svazu Verdi Martina Sönnichsenová. Zaměstnanci a vedení jsou ve sporu kvůli novým kolektivním smlouvám. Odbory požadují zvýšení mezd o 5,2 procenta a zaručení zhruba 33.000 pracovních míst. Vedení však nabízí nižší růst a odměňování podle výkonu.

Podle DPA je na většině letišť převážně klid. Aerolinky podle svého mluvčího nečekají návaly ani během dne, protože cestující byli předem o stávce informováni. Lufthansa dnes uskuteční pouze 32 ze 1720 plánovaných letů. Největší dopad bude mít stávka na lety po Evropě a na domácí spoje.

Kvůli leteteckému protestu se dnes čeká nápor na železnici. Cestující Lufthansy, kteří si na dnešní den rezervovali letenku, mohou totiž využít přepravu vlakem zdarma. Železniční společnost již oznámila posílení vlakových spojeních.

Dnešní stávky by měla mít daleko tvrdší dopady než první vlna stávek z 21. března, kdy Lufthansa musela zrušit zhruba 700 letů během sedmi hodin. 

Z Německa létá Lufthansa v pondělí do Prahy z Frankfurtu, Mnichova a Düsseldorfu. Celkem by mělo jít o šest obousměrných letů z Frankfurtu, čtyři z Mnichova a tři z Düsseldorfu.

To se týká příletů i odletů z pražského Letiště Václava Havla, pro Radiožurnál mluvčí letiště Eva Krejčí potvrdila: „Ovlivní významně spojení s Německem, protože Lufthansa zrušila všechny přílety a odlety. Jedná se celkem o 13 příletů a 13 odletů a jsou to spojení s městy Frankfurt, Mnichov a Düsseldorf."

„Ti cestující, kteří jsou v on-line systému Lufthansy rovnou dostávají esemesky a mohou si přes internet vyřešit náhradní spojení. Zároveň jsou k dispozici call centra a také přímo na letišti je stánek společnosti Lufthansa," připomněla Krejčí. „Nicméně, veškerá péče o cestující je samozřejmě na straně této letecké společnosti."

Spor se vede o tarifní smlouvy a v nich obsažené finanční odměny a pracovní podmínky u zhruba 33 000 zaměstnanců Lufthansy, a to především z technických a servisních úseků.

Lufthansa ve středu odmítla požadavek odborů na zvýšení mezd o 5,2 procenta a zavedení složitějších podmínek propouštění. Společnost naopak trvá například na prodloužení pracovní doby.

Christine Behleová, zastupující v jednáních Verdi, tento návrh vedení firmy kritizovala. Podle ní by pro zaměstnance znamenal výrazný pokles reálných příjmů a v žádném případě není přijatelný. Lufthansa rovněž údajně odmítá přispívat na pracovní pojištění. Obě strany mají znovu zasednout k jednacímu stolu na konci dubna.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama