Na pražském letišti berou lidem svačiny! Čtěte, po čem úředníci jdou

Praha - Vracíte se z Tuniska, Maroka či Izraele a v kufru si vezete sýry, rybí pochoutky, salámy, šunky a další masné či mléčné výrobky? Počítejte s tím, že na letišti budete mít problém. Všechny pochoutky vám zabaví a okamžitě zlikvidují.

Přidejte svůj názor

Letiště Václava Havla Praha

Stejný postup platí i v případě, když jsou výrobky zaslané poštou nebo kurýrní službou.

"Jsme členy Evropské unie a do EU nelze ze třetích zemí dovážet maso, masné výrobky, mléko a mléčné výrobky," uvedl mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben. Nařízení není podle jeho slov k šikaně cestujících, ale k ochraně zemí před zavlečením nebezpečných chorob. "Přesně tímto způsobem byla před několika lety z Afriky zavlečena do Velké Británie slintavka a kulhavka, a tato nákaza pak ohrozila i kontinentální Evropu," dodal Duben.

Proto se na letištích podle jeho slov kontrolují zavazadla cestujících, kteří přilétají ze třetích zemí a následně zabavují. Málo toho není.

V loňském roce na pražském letišti zabavili 1736,41 kilogramu masa a masných výrobků, 169,87 kilogramu mléka a mléčných výrobků a 14,81 kilogramu ostatních produktů.

Na mezinárodní poště vloni dostalo červenou 233 zásilek, ze kterých se k likvidaci předalo 138,96 kilogramu masa a masných výrobků, 64,34 kilogramu mléka a mléčných výrobků a 0,26 kilogramu ostatních produktů.

Cestujícím mezi členskými zeměmi by nikdo svačinu z veterinárních důvodů odebrat neměl. Jsou však známy případy, například z Paříže, kde z bezpečnostních důvodů měly celní orgány výhrady k měkkým sýrům jako potenciálnímu úkrytu zakázaných látek (např. trhavin či drog).

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Piloti namol? Japan Airlines hasí skandál, testy na alkohol budou přísnější

17.11.2018 13:00 Letecká společnost Japan Airlines zavádí nový systém dechových zkoušek na alkohol, napsal dnes list…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama