Jde vám v letadle opravdu o život? Čtěte, jak si stojí ČSA

Praha - Při leteckých nehodách zahynulo v roce 2012 nejméně lidí v dosavadní historii. Uvedla to německá společnost JACDEC, která sestavuje každoroční žebříček nejbezpečnějších aerolinek. Ten letos ovládl Finnair, píše e15.cz.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Letecké nehody si loni vyžádaly 496 obětí. „Můžeme s jistotou říci, že nikdy nebylo menší riziko, že se připletete k letecké nehodě," uvedl časopis Aero International, který zveřejnil výsledky výzkumu JACDEC. Loňský rok byl jen nepatrně lepší než rok 2011, kdy zemřelo 498 lidí. Klesl také počet zcela zničených letadel, ze 45 na 44.

„Pokud by člověk cestoval letadlem každý den, musel by čekat 14 tisíc let, než by zažil leteckou katastrofu," dodává magazín. Zatímco loni od sebe letecké nehody dělilo v průměru přes 28 dní, ještě v roce 2000 to bylo asi 13,5 dne. Za posledních 12 také výrazně klesla účast renomovaných leteckých společnosti na nehodách. 

Letošním tabulkám JACDEC vládnou aerolinky Finnair, následované Air New Zealand a Cathay Pacific. Žádný z těchto dopravců nepřišel v posledních třiceti letech ani o jedno letadlo, neměl ani leteckou nehodu, při níž by někdo zemřel. Pochválit lze také British Airways, které už čtyři roky neměly nehodu.

Na opačném konci žebříčku 60 velkých světových společností se nacházejí aerolinky China Airlines, TAM a Air India. České dopravce JACDEC nehodnotil, nicméně lze říci, že České aerolinie jsou jednou z nejbezpečnějších společností na světě. Nemá na svém kontě žádnou havárii od roku 1977. Z velkých dopravců je na tom lépe snad jen australská společnost Quantas, jež sice nezaznamenala žádné úmrtí, nicméně v letech 1999 a 2000 měla nehody letadel, píše server vztlak.net.

Témata: Letecké nehody | ČSA
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Piloti namol? Japan Airlines hasí skandál, testy na alkohol budou přísnější

17.11.2018 13:00 Letecká společnost Japan Airlines zavádí nový systém dechových zkoušek na alkohol, napsal dnes list…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama