Dreamliner se vrátil na oblohu. Je už opravdu bezpečný?

Varšava - Polská letecká společnost LOT dnes po více než tříměsíční odstávce opět nasadila do ostrého provozu letoun Boeing 787 Dreamliner. Letadlo odpoledne odstartovalo z Varšavy do New Yorku. Všech 50 strojů Dreamliner po celém světě bylo v polovině ledna odstaveno kvůli závadě na bateriích, které se přehřívaly.

Přidejte svůj názor

Boeing 787 Dreamliner

Spoj aerolinek LOT podle portálu rmf24.pl přistane v New Yorku v 16:00 místního času (22:00 SELČ). Let trvá více než osm hodin. Jádro problému s bateriemi zatím nebylo zjištěno, Boeing však upravil baterie tak, aby letadla mohla znovu létat.

Polské aerolinky jsou jediné v Evropě, které mají dreamlinery ve flotile. Celkem mají tři stroje tohoto typu a do konce srpna mají získat další dva. Od 8. června bude létat s dreamlinerem také britský dopravce Thomson.

Také japonské aerolinky All Nippon Airways (ANA) a Japan Airlines (JAL) dnes obnovily pravidelný provoz těchto letounů. Společnost ANA vlastní 17 letounů Dreamliner a firma JAL sedm. Japonské aerolinky jsou tak největšími provozovateli těchto letounů na světě. Obnovení provozu na dnešek ohlásila i polská letecká společnost LOT, která vlastní dva tyto stroje.

Americký Federální úřad pro letectví (FAA) v polovině ledna po sérii incidentů s poruchou baterií zakázal provoz všech asi padesáti letadel Dreamliner, která už ve světě létala.

Boeing sice nepřišel na to, co sérii poruch lithium-iontových baterií způsobilo, tvrdí ale, že díky jejich lepší ochraně už nehrozí nebezpečí jejich vznícení. "I když se nikdy nedozvíme příčinu problémů, díky obalu (baterie) bude letadlo bezpečné, vyloučí se riziko vzplanutí a přebytečné teplo se odvede mimo letadlo," řekl Sinnett.

Dreamliner je považován za nejmodernější dopravní letadlo na světě. Při jeho konstrukci se používají polymery vyztužené uhlíkovými vlákny, což výrazně snižuje hmotnost stroje. Ten je i díky novým motorům asi o pětinu úspornější než jiná, podobně velká letadla. Na palubu Dreamlineru se podle konfigurace vejde 210 až 290 pasažérů. Baterie letadlu slouží pouze během doby, kdy je na zemi a kdy má vypnuté motory. Napájejí brzdový systém a také světla.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Piloti namol? Japan Airlines hasí skandál, testy na alkohol budou přísnější

17.11.2018 13:00 Letecká společnost Japan Airlines zavádí nový systém dechových zkoušek na alkohol, napsal dnes list…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama