Pětiletý program rozvoje letiště Brno byl schválen

Brno - Plán rozvoje letiště v Brně Tuřanech na období květen 2009 až duben 2014 schválili v úterý na svém výjezdním zasedání v areálu letiště jihomoravští radní. Oznámil to mluvčí jihomoravského krajského úřadu Jan Chmelíček.

Přidejte svůj názor

Letiště Brno

Rada zároveň požádala nájemce letiště společnost Letiště Brno, a. s. o neprodlené zadání a zpracování aktualizace Výhledové studie letiště Brno Tuřany z roku 2000 v návaznosti na Urbanistickou studii rozvojových zón letiště Brno Tuřany, Černovická terasa a Šlapanice (2006).

Jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD) uvedl, že pětiletý program rozvoje letiště obsahuje mimo jiné i jeho komplexní elektronické zabezpečení.

„S jeho stavbou se začne ještě letos a náklady dosáhnou 70 až 100 milionů korun. Na dalších 15 milionů korun přijde speciální požární vozidlo pro letištní posádku a na zhruba 40 milionů stavba nové hasičské zbrojnice. Další investiční akcí bude rozšíření odbavovacího prostoru za přibližně 30 milionů korun. Letiště musí splňovat všechna bezpečnostní kritéria a standardy spojené se vstupem země do schengenského prostoru. Bude to nový systém elektronické ochrany letiště, kamerové systémy a další stavební úpravy. Počítáme se zapojením evropských fondů do těchto investic a jejich celková výše by mohla dosáhnout zhruba 70 až 100 milionů korun. Počítá se i s inovací naváděcích přibližovacích systémů, umožňujících přistávání letadel i při nulové viditelnosti,“ řekl hejtman Michal Hašek.

Investice by měly přispět ke zvýšení provozu letiště z dnešních přibližně 500 000 odbavených cestujících za rok na zhruba 800 000. S tím souvisí i rozšířený počet pravidelných linek: „Mezi nejžádanější destinace podle průzkumu cestujících patří Paříž, Barcelona, sever Itálie, Moskva, Kyjev a další místa v zemích bývalého Sovětského svazu,“ řekl předseda představenstva Letiště Brno, a. s. Jiří Filip. Letiště podle něj jedná s několika dopravci a snaží se je získat pro zřízení spojů z Brna.

"Šance existují. Nakolik budou naplněny, na to v této chvíli neumím odpovědět,“ řekl předseda představenstva. K dalším záměrům rozvoje brněnského letiště patří také vznik logistického centra, umožňujícího kombinování nákladové letecké, železniční i dálniční dopravy. Náklady na jeho vybudování by podle předsedy představenstva Jiřího Filipa dosáhly jedné a půl miliardy korun.

Témata: letectví | Brno
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama