Laserové útoky na letadla u pražské Ruzyně pokračují

Praha - Ozařování dopravních letadel pomocí laserových zařízení vysokého světelného výkonu, které může oslnit posádku přistávajícího nebo startujícího letounu, pokračuje v Praze i v letošním roce. Konstatuje to středeční tisková zpráva Asociace českých pilotů.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie
doporučujeme

Útoky se nově odehrály v prostoru okolí letiště Ruzyně v oblasti Hostivic, Horoměřic a Kladna, kde neznámý pachatel opakovaně zamířil laser na přistávající nebo startující letadlo. „Z výpovědí pilotů zasažených letadel vyplývá, že pachatel k těmto útokům užil laser minimálně 3. třídy, který je schopen na určitou vzdálenost zapálit papír. Tato zařízení jsou v Česku ve volném prodeji bez omezení,“ upozornil kapitán Karel Mündel z Technické komise Asociace českých pilotů.

Jak již Mediafax informoval, tento typ útoků zaznamenali čeští piloti poprvé v roce 2009. Za uplynulý rok bylo evidováno minimálně 7 útoků laserem na civilní letadla provedených ze země. Přes zjevnou nebezpečnost takového jednání jej v současné době v ČR nelze postihovat. Trestní oznámení, která byla za tyto útoky podána, byla Policií ČR odložena, protože se pachatel z důvodu chybějící zákonné úpravy nedopustil trestného činu.

Na rozdíl od SRN, Velké Británie nebo USA totiž u nás není užívání laserů zákonem nijak omezeno. Český právní řád užívání laserů prakticky neupravuje, uvedli piloti v tiskové zprávě. "Laserové útoky na přistávající letadla představují ohrožení bezpečnosti leteckého provozu a vzhledem k trvající beztrestnosti toto nebezpečné jednání stále pokračuje," doplnil prezident Českého sdružení dopravních pilotů Filip Gaspar a dodal, že od předložení návrhu řešení na únorové schůzi Sněmovny byly provedeny nejméně další 2 útoky na letadla přistávající na letišti Praha Ruzyně.

Požadavek na urychlené schválení zákonné úpravy po jednání Generálního štábu Armády ČR podpořil jménem vojenského letectva i velitel Vzdušných sil brigádní generál Jiří Verner.

Pokud poslanci zákon neschválí před volbami, hrozí, že se legislativní proces na více než půl roku zastaví. Schvalování zákona by se tak mohlo protáhnout o další rok. To by v důsledku znamenalo, že letadla budou ještě dlouhé měsíce vystavena riziku těchto útoků. "Proto žádáme poslance, aby ochraně lidských životů vyšli vstříc a zákon přednostně schválili," apelují na zákonodárce zástupci výše zmíněných subjektů.

Loading...
Témata: letectví
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama