Nad Českem už létají letadla, zákaz příletů a odletů ale trvá

Praha - Vzdušný prostor nad Českou republikou je opět přístupný pro dopravní lety. Prozatím je povolen provoz ve výšce nad 7 450 metry, oznámil v pondělí tiskový mluvčí Řízení leprového provozu (ŘLP) Richard Klíma.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

"Od půlnoci dnešního dne, tj. pondělí 19.4.2010, začaly být znovu poskytovány letové provozní služby ve vzdušném prostoru České republiky nad letovou hladinou 245 (7 450 m). Pod touto hladinou se i nadále služby řízení letového provozu neposkytují," uvádí zpráva ŘLP.

Toto opatření prakticky znamená, že nad Českou republikou mohou prolétat dálkové letecké spoje. Zákazy odletů a příletů na česká letiště a lety v nižších hladinách zůstávají kvůli sopečnému prachu nadále v platnosti, nejméně do pondělí 12 hodin.

Omezení se netýkají letů pro záchranu života. Rekreační a sportovní letci mohou létat za vlastní zodpovědnost v případě, že jejich let nevyžaduje povolení služby řízení letového provozu.

V pondělí v 9 hodin začal jednat krizový štáb, který může rozhodnout o úplném obnovení provozu. Verdikt závisí na aktuální meteorologické situaci nad Evropou a Českou republikou. Výsledek má jednání být znám nejpozději v pondělí ve 12:00 hodin.

K ukončení letového provozu nad ČR došlo v pátek kvůli silné erupci islandské sopky Eyjafjalla. Panují obavy, že popílek vychrlený do vyšších vrstev atmosféry může poškodit motory letadel.

 

Témata: letectví
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama