Budoucnost Českých aerolinií bude řešit vláda

Praha - Vláda se na svém pondělním jednání bude zabývat plánem na restrukturalizaci Českých aerolinií (ČSA) a řízením, které nyní probíhá u Evropské komise (EK) kvůli úvěru, který ČSA poskytla společnost Osinek. Existuje totiž riziko, že úvěr bude EK shledán jako nedovolená státní pomoc.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Akciová společnost s většinovým podílem státu ČSA se potýká s dlouhodobými finančními problémy. Na letošní rok předseda představenstva Miroslav Dvořák předpokládal ztrátu kolem 400 milionů korun.

V minulosti byla připravována privatizace společnosti, ale nakonec z ní sešlo kvůli kombinaci nevýhodných finančních podmínek a bezpečnostního rizika.

Dalším sporným bodem je úvěr ve výši 2,5 miliardy korun od státní společnosti Osinek, který si ČSA vzaly v dubnu loňského roku. Tímto úvěrem se v současnosti zabývá EK, podle níž by se mohlo jednat o nedovolenou státní pomoc. Jako další z podkladů pro posouzení úvěru má EK sloužit i zpráva ministerstva financí (MF), kterou v pondělí projedná vláda.

Celkově se dokument má zabývat různými variantami restrukturalizace tohoto státního podniku. Bližší podrobnosti však MF zatím nezveřejnilo.

Témata:
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama