České aerolinie zřejmě přijdou o 30 procent letadel

Praha - Podle restrukturalizačního plánu pro České aerolinie (ČSA), který v pondělí ministerstvo financí předložilo vládě k projednání, ČSA zřejmě sníží počet letadel o 30 procent a společnost bude rozdělena na menší celky. Cílem je, aby v roce 2012 ČSA nebyly prodělečné.

Přidejte svůj názor

371

Další ozdravné kroky by se podle vyjádření ministra financí týkaly snížení počtu destinací, do nichž ČSA létá, a snížení počtu zaměstnanců o zhruba 10 procent. O jaké pozice by se jednalo, ministr neupřesnil.

Vláda se dále zabývala šetřením Evropské komise, která řeší, zda byl úvěr ve výši 2,5 miliardy korun od státního podniku Osinek pro ČSA nepovolenou státní pomocí. Ministerstvo financí původně tento úvěr označovalo za stejný úvěr, jaký by poskytl soukromý subjekt, ale ministr Janota v pondělí uvedl, že tento úvěr se nemůže uhradit z prostředků společnosti, jedná se o veřejnou podporu společnosti ČSA.

"Jsme však přesvědčeni, že opatření, která navrhujeme, přesvědčí Evropskou komisi, že situace ČSA nijak nevybočuje z tržních podmínek," dodal Janota k programu, který hodlá do Bruselu neprodleně poslat.

Ministr dále přiblížil základní parametry restrukturalizačního plánu, který mimo jiné počítá se snížením počtu letadel o 30 procent či rozdělením firmy na menší dceřiné společnosti kvůli vyšší konkurenceschopnosti. "Naším cílem zkrátka je, aby společnost fungovala," uvedl Janota. Je třeba se podle jeho slov zaměřit na celou řadu oblastí, aby se zvýšila efektivita fungování společnosti.

Akciová společnost s většinovým podílem státu ČSA se potýká s dlouhodobými finančními problémy. V minulosti se připravovala privatizace společnosti, ale nakonec z ní sešlo kvůli kombinaci nevýhodných finančních podmínek a bezpečnostního rizika.

Témata:
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama