Popel z islandské sopky v neděli večer zasáhne i Česko

Brusel - Evropská letecká služba Eurocontrol předpokládá další problémy v letecké dopravě v Evropě kvůli popelu z islandského vulkánu. Sopečný oblak je nyní nad jižní Francií, Švýcarskem a severní Itálií, do nedělního večera se pak má přesunout nad jižní Německo, Česko a Rakousko, uvedl deník The Guardian

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Mrak, který se pohybuje asi šest kilometrů nad zemským povrchem, již způsobil značné komplikace letecké dopravy především na severu Itálie, kde uzavřeli většinu letišť. Vulkanický popel ochromoval dopravu i v sobotu, kdy Španělsko muselo uzavřít devatenáct letišť. Omezení přijalo také Portugalsko. Ve Španělsku muselo být zrušeno 670 letů, v Portugalsku nejméně 125.

Další omezení letecké dopravy plánuje i Irsko. Irský úřad pro letectví (IAA) oznámil, že by mrak sopečného popela mohl Irsko zasáhnout v neděli odpoledne. IAA proto očekává, že by mohla být uzavřena letiště na západě země.

Stále také platí omezení pro transatlantické lety, které se mraku popela musí vyhýbat a jsou odkláněny přes Grónsko nebo jižně kolem Španělska. Lety z Evropy do Severní Ameriky tak nabírají i několikahodinová zpoždění.

Popel z islandské sopky pod ledovcem Eyjafjallajökull poprvé ochromil leteckou dopravu v Evropě v polovině dubna. V té době bylo zrušeno více než 100 000 letů. Aerolinie utrpěly ztrátu převyšující v přepočtu 34 miliard korun.

Letecká doprava mezi Evropou a Severní Amerikou se od té doby nevrátila do normálu. Drobné částečky mohou způsobit závadu v motorech letadel, a ta ho proto musí oblétávat. Trasy se kvůli tomu mění o tisíce kilometrů.
Vulkán znovu ožil minulý víkend, což vedlo k omezení letového provozu nad Irskem a částí Velké Británie.

Témata: letectví | sopky
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama