Řízení leteckého provozu otevřelo vzdušný prostor na jihu Čech

Praha - Řízení leteckého provozu (ŘLP) otevřelo v pondělí vzdušný prostor na jihu České republiky. Uvedl to mluvčí ŘLP Richard Klíma.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Podle něj Řízení leteckého provozu už poskytuje všechny služby. Meteorologické předpovědi jsou příznivé.

Vzdušný prostor na jihu Česka byl v neděli uzavřen kvůli postupujícímu oblaku sopečného popelu z islandské sopky pod ledovcem Eyjafjallajökull.

Případné další omezení letů závisí podle Klímy na instrukcích z Evropské organizace pro bezpečnost letového provozu (Eurocontrol). „Počet letů, které byly zákazem postižené, se nedá vyčíslit,“ řekl Klíma. Podle něj se vždy jedná o údaje za celé území republiky. Denně nad Českou republikou přeletí 1700 letadel, která mohou uzavřený letový prostor obletět.

Letecký provoz obnovilo už také Rakousko, Itálie, Irsko a část Velké Británie. Letecké společnosti RyanAir a easyJet ale upozorňují, že je pravděpodobné, že v průběhu pondělí budou některé lety ještě zrušeny. Uzavřena zůstávají letiště ve Španělsku, Portugalsku a Skotsku.

Vzdušný prostor nad Evropou je rozdělen do tří zón v závislosti na množství výskytu sopečného popela. První zóna je vymezena kolem samotného jádra znečištění, kde jsou lety zakázány, neboť nelze garantovat plnou bezpečnost, a jsou podle Poradenského centra pro vulkanický popel (VAAC – Volcanic Ash Advisory Center) označeny jako bezletové zóny.

Druhá zóna je vhodná pro leteckou dopravu, ačkoliv se v ní mohou nacházet stopy vulkanického popela. O letu v této zóně rozhoduje samotná letecká společnost. Posádky letadel mají povinnost informovat střediska řízení letového provozu o výskytu sopečného popela. Třetí zóna je bez sopečného popela a neobsahuje žádná omezení pro letecký provoz.

„V současné době jsou služby řízení letového provozu poskytovány standardním způsobem v celém českém vzdušném prostoru. Česká republika patří v souladu s opatřeními Evropské unie do třetí zóny, lety jsou tedy prováděny bez omezení,“ řekl Klíma.

Témata: letectví | sopky
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama