Ryanair dostal kvůli sopce pokutu, že se nepostaral o cestující

Řím - První aerolinka musí platit za to, že se řádně nepostarala kvůli uzavření letového prostoru nad Evropou o své pasažéry. Jak v neděli informoval server iDnes.cz, italský úřad civilního letectví ENAC potrestal nízkonákladovou aerolinku Ryanair pokutou tři miliony eur (asi 75 milionů korun).

Přidejte svůj názor

Podle ENAC porušil Ryanair evropské nařízení o právech pasažérů nejméně ve 178 případech, především na římském letišti Ciampino. ENAC tvrdí, že firma se o pasažéry ze zrušených letů vůbec nepostarala a cestujícím museli pomáhat zaměstnanci letiště, uvádí server.

"Většina jiných aerolinek poskytla cestujícím adekvátní pomoc," uvedl ENAC ve svém nedělním prohlášení. Ryanair podle EBAC neposkytl občerstvení či ubytování. To ale po celé Evropě nedělala většina aerolinek.

Ryanair podle BBC označil pokutu za totální nesmysl. Firma původně odmítala vyplácet jakékoliv kompenzace a chtěla platit jen cenu letenek, nakonec ale sama uznala, že musí evropské nařízení dodržet a začala vyplácet například i náklady na hotel či cestu po zemi.

Trest může mít i jiné pozadí: irský dopravce dlouhodobě italský ENAC kritizuje. Loni Ryanair vyhrožoval, že se kvůli ENAC stáhne z Itálie. Zpráva o pokutě přichází v době, kdy dopravci sčítají ztráty ze zastavení letů i propad v tržbách způsobený nižší poptávkou po létání kvůli obavám z dalších uzavírek vzdušného prostoru.

Islandský vulkán zatím může dál ovlivnit lety nad Evropou, Velká Británie už zvažuje uzavření nebe od neděle do úterý.

Témata: RyanAir | letectví
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Piloti namol? Japan Airlines hasí skandál, testy na alkohol budou přísnější

17.11.2018 13:00 Letecká společnost Japan Airlines zavádí nový systém dechových zkoušek na alkohol, napsal dnes list…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama