VIDEO: "Superjumbo" Airbus A380 bude pravidelně létat do Prahy

Praha - Do Prahy bude od léta příštího roku pravidelně létat největší dopravní letadlo světa Airbus A380. Na linku do Soulu ho nasadí společnost Korean Air. Píše to v nejnovějším vydání, které vyjde v pondělí, týdeník Euro.

Přidejte svůj názor

Přílet obřího Airbusu A380 do Prahy 14. března 2014.
doporučujeme

Letiště Václava Havla podle týdeníku již prochází určitými úpravami, které mají lety společnosti Korean Air umožnit. Hotový už je například i pás pro vykládání zavazadel. Úpravy prý čekají i bránu terminálu 1, kde se odbavují lety mimo schengenský prostor. Obří Airbus nebude ze Soulu do Prahy létat každý den v týdnu.

Praha celkem zažila již tři návštěvy tohoto největšího letadla pro přepravu cestujících. Na lince ze Soulu tento typ poprvé dosedl s cestujícími na ranvej pražského letiště letos v březnu v rámci komerční akce aerolinek Korean Air. Ty tuto linku provozují čtyřikrát týdně mnohem menším Airbusem 330-200.

Airbus A380, známý též jako superjumbo, je největší dopravní letoun na světě vybavený tou nejmodernější technikou.

S délkou 73 metrů a výškou 24 metrů pojme až 853 pasažérů, což je o 35 procent víc, než zvládne jeho nejvážnější konkurent. Rozpětí křídel je bezmála 80 metrů. Díky nim se od země odlepí i kolos se vzletovou hmotnosti 560 tun. Při zachování tradiční konstrukce by však byla ještě delší a A380 by se pak na většinu světových letišť nevešel.

Zdroj: YouTube

Maximální velikost letadel určují mezinárodní předpisy, aby se zabránilo kolizím při pojíždění. Křídla obřího letounu proto musejí být kratší, ale zároveň musejí vytvářet dostatečný vztlak, aby se stroj udržel ve vzduchu. Konstruktéři Airbusu nalezli inspiraci na obloze v rozlehlé říši dravců, u orla stepního. Ten za letu naklání letky na koncích křídel. Aby získal maximální vztlak, ohýbá je vzhůru do téměř svislé polohy. Krajní letky používá jako vinglety. Usměrňuje tak proudění vzduchu a dlouhá křídla vůbec nepotřebuje. Tento princip, který poprvé odhalil letecký inženýr Richard Whitcomb v 70. letech minulého století, sehrál zásadní roli při vývoji Airbusu, uvedla ceskatelevize.cz.

Horní východy Airbusu jsou téměř 8 metrů nad zemí, takže cestující mají v případě nouze výrazně delší cestu k záchraně. Podle předpisů musí všem pasažérům stačit k opuštění stroje pouhých 8 ze 16 východů. Mají na to ale jen 90 sekund, to je hranice přežití v případě požáru. A380 má proto největší záchranné skluzy na světě. Musejí se nafouknout za pouhých 6 sekund, aby první cestující zbytečně neblokovali nouzové východy.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama