MHD v Praze a Brně se pomalu rozjíždí, dopravu ochromila ledovka

Praha - Ani hlavní město neuniklo ledovce a následnému kolapsu dopravy. Tramvaje se kvůli namrzlých trolejím ráno zastavily, zkušební provoz začal v 15:00. V úsecích, kde není metro, jezdí místo tramvají zhruba stovka náhradních autobusů. Lidé by měli využít k dopravě i pravidelné autobusové linky. Pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO) svolala krizový štáb. V Brně se situace také zlepšuje, v Olomouci problémy přetrvávají.

Tramvaje v Praze, ilustrační fotografie

V Praze se po mnohahodinovém výpadku zaviněném ledovkou se ve zkušebním provozu v 15:00 rozjely první tramvaje. Linka číslo 9 zatím jezdí mezi vozovnou Motol a vozovnou Žižkov. Na dotaz ČTK to řekla mluvčí dopravního podniku Aneta Řehková.

Meteorologové podle primátorky Adriany Krnáčové uvedli, že by se situace měla postupně zlepšovat. Informace dostávají lidé přes sociální sítě, prostřednictvím hlášení v metru a infolinky, na kterou magistrát dopoledne zaznamenal přes stovku telefonátů. "Myslím, že informovanost máme zvládnutou," uvedla po dopoledním jednání štábu. Magistrát využil i sirény.

Cestující v ulicích a na sociálních sítích ale celý den diskutovali o tom, že informací mají málo. Hlavně po ránu na zastávkách informace zcela chyběly. "Zastávky objíždějí tři skupiny dispečerů, kteří tam informace dávají," vysvětlil dopoledne mluvčí dopravního podniku Jiří Štábl. Informace znějí z rozhlasu ve stanicích metra.

Cestující si stěžovali i na dlouhé intervaly náhradních autobusů. Na autobusy na mnoha místech čekali dvacet minut, někde i hodinu, a proto byly přeplněné.  Objevily se také stížnosti cestujících na přísnost revizorů, kteří pokutovali i v případě, že kvůli delší době cestování lidem skončila časová jízdenka. Podle mluvčího dopravního podniku revizoři řeší každý případ individuálně a přihlížejí k možným zpožděním.

MHD v Brně se rozjíždí

Brněnská městská hromadná doprava dnes jezdí kvůli námraze se značnými omezeními. Téměř všechny trolejbusy stojí a jejich linky nahradily autobusy. Z 12 tramvajových linek jsou dvě mimo provoz.

"Doufali jsme, že dnes odpoledne přijde větší oteplení a budou v provozu plně všechny tramvajové linky. Bohužel se námraza na trolejích stále drží," uvedla mluvčí brněnského dopravního podniku Linda Hailichová.

Do brněnských ulic dnes kvůli námraze vyjely jen dvě třetiny vozidel dopravního podniku. Do terénu vyslala firma 30 autobusů, které zajišťují náhradní dopravu. Jezdí za trolejbusy a na těch tramvajových linkách, které ještě nejsou zcela zprůjezdněny.

Zhruba polovina všech spojů je ovlivněna současnou námrazou. Potíže jsou v okrajových částech Brna, kde se nedaří provoz tramvají obnovit. "Zkoušeli jsme to v Lesné i v Bystrci, ale vše bylo marné. Troleje po vyčištění opět pokryla námraza. Do těchto oblastí tramvaje nevysíláme, hrozí zkrat," doplnila Hailichová.

Z tramvajových linek jsou mimo provoz linky číslo 4 a 10. Naopak provoz v plné trase má linka 9 a před polednem byla plně zprovozněna i linka 12. Podle mluvčí platí pondělní výzva dopravního podniku, aby lidé dnes omezili jízdu brněnskou MHD, případně aby počítali s potížemi. Podle některých cestujících mají spoje zpoždění půl až tři čtvrtě hodiny.

Ze 13 trolejbudových linek se dnes dopoledne podařilo zprovoznit dvě. Jezdí linka 34, která spojuje centrum města a čtvrť Žabovřesky a také linka 36 z centra do čtvrti Komín.

Olomouc bez tramvají

Námraza ochromila tramvajovou dopravu v Olomouci v pondělí odpoledne poté, co region zasáhl mrznoucí déšť. Tramvaje kvůli trolejím obaleným ledovou krustou zůstaly stát v ulicích města. Dopravní podnik města Olomouce (DPMO) už v pondělí zavedl náhradní autobusovou dopravu.

Pracovníci DPMO se dnes od rána marně snažili zprovoznit aspoň tramvajovou trať z Nové Ulice přes tržnici na zastávku Fibichova u hlavního nádraží. Z trolejí ručně odstraňovali námrazu. "Bylo to nakonec mnohem náročnější než jsme čekali. Dostali jsme se pouze do poloviny trasy. Ve středu budeme pokračovat a minimálně dopoledne tramvaje jezdit nebudou. Tedy pokud se mezitím neoteplí," uvedla mluvčí DPMO Martina Krčová.

Výlukové jízdní řády náhradní autobusové dopravy v Olomouci mají ve srovnání s tramvajovou dopravou delší intervaly. Lidé proto musejí i ve středu počítat s tím, že jim cestování MHD zabere delší čas a v autobusech bude více lidí než obvykle. Už dnes se ve špičce do náhradních autobusů na některých zastávkách nedostali všichni čekající cestující.

Témata: MHD Brno | MHD Praha | Počasí

Související:

Právě se děje