Tramvaje zpět v ulicích Prahy a Brna, provoz v Olomouci obnoven částečně

Praha/Brno/Olomouc - Dopravní podniky v Praze a Brně se po celou noc snažily obnovit provoz tramvají. V moravské metropoli již jezdí všechny, problémy už mají jen trolejbusy. I Praha se vrací k normálu. Naopak Olomouc má problémy, provoz obnoven je částečně.

Ilustrační foto

V Brně se podařilo od dnešního rána zprovoznit všechny tramvajové linky. Pouze dvojka stále jezdí jen k Ústřednímu hřbitovu, do Modřic pokračuje náhradní autobus.

Stejně tak odtahuje postupně do vozovny uvízlé trolejbusy. "Včera jich bylo například v Bohunicích u kampusu okolo 15 a máme jen jeden tahač, takže odtáhnout jeden trolejbus je práce na hodinu. Sice nám pomáhali i dobrovolní hasiči, ale jde to pomalu," uvedla mluvčí dopravního podniku Linda Hailichová. Na některých místech je na trolejbusových trolejích stále námraza, takže obnova trolejbusových linek bude pokračovat postupně.

Od 7:00 se například podařilo zprovoznit linku 31 do Šlapanic, jezdí také 33 do Slatiny. V provozu jsou všechny tři linky ze smyčky na České a linka 27 ze Staré osady na Vinohrady.

Autobusové linky nemají problémy, pouze linka 52 je v Kohoutovicích odkloněna mezi zastávkami Antonína Procházka a Kohoutovice, hájenka a jezdí po Libušině třídě.

Tramvaje v Praze, jejichž provoz v úterý na několik hodin zcela zastavila námraza, se dnes ke 14:00 vrátily na pravidelné linky. Jezdí v obvyklých trasách, většina dle jízdních řádů.

První soupravy se v Praze zkušebně rozjely v úterý po 15:00 na lince číslo 9. Večer a dnes ráno se k nim přidalo několik dalších linek. Před 14:00 vyslal dopravní podnik na tratě i poslední tramvaje číslo 2 a 6.

K obnovení provozu v Praze přispělo počasí, mírně se oteplilo. Primátorka Adriana Krnáčová (ANO) po dopoledním jednání štábu novinářům řekla, že kvůli nebezpečí pádu větví a stromů trvá do dnešního večera zákaz vstupu do lesů.

Zaměstnanci dopravního podniku pracovali na odstranění námrazy z trolejí celou noc. "Mechanicky očistili 340 kilometrů vedení," uvedl ředitel podniku Jaroslav Ďuriš. Podnik povolal do práce 250 lidí navíc, především řidiče autobusů. Do rána navíc technici dopravili zpět do vozoven zbylých zhruba 50 souprav, které ještě v úterý večer zůstávaly stát v ulicích. "Pamětníci podobnou situaci nepamatují za posledních třicet let," doplnil ředitel. Náklady podnik zatím nevyčíslil, nejvyšší položka ale bude za náhradní autobusovou dopravu.

V Olomouci byl dnes odpoledne částečně obnoven provoz tramvají, které kvůli silné námraze na trolejích zůstaly stát v pondělí odpoledne.

"Tramvaje na lince číslo 1 zatím nebudou jezdit dle běžného jízdního řádu, ale budou posíleny a vypravovány v intervalu 7,5 minuty, zatímco normálně činí 15 minut," uvedla mluvčí Dopravního podniku města Olomouce Martina Krčová. Náhradní autobusová doprava na lince číslo 2 byla posílena a pojede ve stejném intervalu jako tramvajová linka číslo 1. "Ve čtvrtek budeme čistit další úseky a pokusíme se zprovoznit i trať přes centrum," dodala Krčová.

Dopravní podnik poslal do ulic všechny autobusy. Výlukové jízdní řády náhradní autobusové dopravy v Olomouci ale mají ve srovnání s tramvajovou dopravou delší intervaly. Lidé proto museli i dnes počítat s tím, že jim cestování MHD zabere delší dobu a v autobusech bude více lidí než obvykle. V úterý se ve špičce do náhradních autobusů na některých zastávkách nedostali všichni čekající cestující.

Témata: MHD Praha | MHD Brno

Související:

Právě se děje