Co dál s opencard? Mezi Prahou a firmou EMS vypukly rozbroje

Praha - Pražský dopravní podnik je do týdne od rozhodnutí města schopen začít vydávat všechny druhy předplatných papírových kuponů. Odpověď na otázku, co bude dál s problematickou opencard, ale neví ani jedna ze zúčastněných stran. Firma EMS dokonce varuje, že problém mohou mít i stávající držitelé "Bémovy karty".

Přidejte svůj názor

371

Papírové kupony budou pro cestující k dispozici od začátku března. Tehdy si lidé budou moci vybrat, zda budou jezdit na kartu opencard nebo na kupon.

"Cestujících, kteří vlastní opencard, se změna nijak nedotkne. A i noví zájemci o časový kupon si budou moc vybrat, zda ho chtějí dostat v tištěné podobě, nebo jako opencard," uvedla primátorka Adriana Krnáčová v tiskové zprávě.

Praha ani firma eMoneyServices (EMS), která je majitelem práv k projektu opencard, nedokážou přesně říct, co se stane ve chvíli, kdy EMS přestane systém podporovat. EMS oznámila, že pokud se s Prahou nedohodne na podmínkách další spolupráce, odejde k 31. lednu.

Krnáčová připustila, že mohou nastat problémy s vydáváním nových karet, stejně jako tomu bylo v polovině loňského roku. "I na tuto situaci jsme případně připraveni, i když věříme, že tento scénář nenastane," řekla primátorka. Co bude Praha v takovém případě dělat, ale neuvedla.

"Ke kolapsu může dojít kdykoli, ale také se nemusí stát nic, nikdo to není schopen predikovat," řekl v rozhovoru s ČTK mluvčí EMS Martin Opatrný. EMS se podle něj průběžně stará o bezproblémový chod systému. Pokud tomu od února nebude, může být systém ohrožen třeba hackerskými útoky nebo systémovými chybami. Problémy tak podle Opatrného mohou nastat nejenom pro nové zákazníky, ale i pro ty stávající, třeba by při přepravní kontrole nebo při používání validátorů.

"Uklidňuji Pražany, že pro stávající uživatele Opencard se po 31.1. vůbec nic nemění," oponuje primátorka "Máme vůli jednat, deklarovali jsme ji jasně, naposledy v dopisu z úterý," uvedla. Firma EMS podle Opatrného obdržela dopis dnes. Nic se tím ale nemění. V dopise prý není "ani zmínka" o tom, jak chce Praha řešit další chod systému.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Náklaďák v Praze strhl trolej: Chaos v provozu tramvají trval šest hodin

21.09.2018 15:06 Aktualizováno Praha - V okolí Karlova náměstí a frekventované křižovatky I. P. Pavlova v centru Prahy byl dnes na…

Černý den pro pražskou MHD: Vykolejila tramvaj, do další nabouralo auto

18.09.2018 13:01 Aktualizováno Praha - V pražských Strašnicích dnes ráno vykolejila tramvaj po srážce s osobním autem. Zraněného…

Zaběhnutý pes zastavil pražské metro

31.08.2018 14:29 Praha - Provoz na lince C pražského metra se dnes po poledni na hodinu zastavil. "Pachatelem" byl…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Dopravy

reklama
reklama