Falešných jízdenek je minimum, přesto je čekají změny

Praha - Kontroly pražského dopravního podniku (DPP) zjistily při výkupu 26korunových jízdenek za 4,2 miliony korun padělky v celkové hodnotě pouze 7176 korun. V žádném případě tedy nelze tvrdit, že padělky tvoří jednu třetinu všech odkoupených jízdenek, řekla v pátek Mediafaxu mluvčí DPP Ilona Vysoudilová.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

"Vnitřní audit DPP přizval k posouzení pravosti nezávislého odborníka, který posuzoval zpětně odkoupené jízdenky pouze u dvou prodejců," uvedla Vysoudilová. "Všechny případy předáváme Policii ČR, se kterou plně spolupracujeme. Zároveň v rámci naší společnosti proběhla školení zaměřená na identifikované znaky falešných jízdenek," doplnila Vysoudilová.
 
Výkupčí jízdenek prošli školením o známých znacích případných falešných jízdenek. Na odhalených padělcích chybí chemická barva v místě označení jízdenky a také vodotisk není součástí papíru jízdenky, ale je na zadní straně jízdenky vytištěný. DPP proto kontroluje detailně všechny vrácené jízdenky pomocí kontrolní fixy a UV lampy.
 
"Sledujeme i počet vykoupených jízdenek za stejné období při poslední změně tarifu v roce 2008. Zatím nedošlo k mimořádnému nárůstu vykoupených jízdenek u smluvních odběratelů," dodala Vysoudilová.
 
Případem distribuce velmi zdařilých padělků jízdenek pražské MHD se začal zabývat i Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), který spolupracuje s Krajským ředitelstvím policie hlavního města Prahy. Soudní znalec v oboru kriminalistiky, výroby papíru a polygrafie Vladimír Sitta pro agenturu Mediafax uvedl, že padělatel či padělatelé jsou mimořádně schopní a tím pádem nebezpeční lidé. Podle informačních zdrojů Mediafaxu se s velkou pravděpodobností jedná o zahraniční padělatele.

Případ padělání jednorázových jízdenek vyšel najevo po zdražení jízdného, když si lidé začali vyměňovat staré jízdenky za nové, které platí od 1. července.

Témata: mhd
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama