Nová opencard? Za své soukromí budete platit!

Praha - Magistrát hlavního města připravuje nový druh opencard. Došlápl si na něj totiž Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ), podle něhož jsou současné typy karet diskriminační. Ale plány magistrátu asi úřad nepotěší. A nadšení nebudou ani cestující - nová karta se bude platit. Informuje o tom Aktuálně.cz.

Přidejte svůj názor

Opencard

Úřad pro ochranu osobních údajů proti magistrátu zakročil, protože nenabízí cestujícícm rovné podmínky. Lidé, kteří nechtějí nechat archivovat své osobní údaje, si mohou v současnosti koupit anonymní opencard, která ale není na rozdíl od té klasické zadarmo. A jsou pro ni dražší i kupony (roční stojí o bezmála 2 tisíce víc).

"Nelze připustit, aby se třeba cena karty lišila v tom, že by za cenu sběru osobních údajů lidé měli kartu levnější," cituje Aktuálně.cz předsedu úřadu Igora Němce.

Aby město výtkám vyhovělo, rozhodlo se vytvořit třetí druh karet. Půjde o takzvanou anonymní personalizovanou kartu, jejíž majitelé na ní budou mít uvedené své osobní údaje, ale ty se nebudou nikde archivovat. Ale karta bude zpoplatněna. Nejspíš bude stát 200 korun. A zastupitelé to hájí jako preventivní krok před zneužitím.

"V tomto případě nemáme možnost ověřit, že jsme danému člověku už nějakou kartu nevydali. Jeden člověk by si tak mohl vyžádat stovky karet a zatěžovat tak systém," cituje server mluvčího Opencard Martina Opatrného.

To se ovšem zřejmě opět nebude zamlouvat ÚOOÚ. Pro ten případ mají na magistrátu v rukávu ještě jedno eso - zpoplatní se vydávání všech karet. "Úřad přímo nepožaduje, aby byla nová karta zadarmo, chce jen stejné podmínky. Jedním z řešení by proto mohlo být zpoplatnit všechny karty stejnou cenou," dodal Opatrný.

ÚOOÚ se k návrhu má vyslovit již tento týden. Pokud bude souhlasit, bude nová jízdenka k dostání do několika týdnů. První náměstek primátora Karel Březina však soudí, že půjde o vyhozené peníze. Většina Pražanů podle něho vlastní osobní kartu a tato nová bude sloužit několika stovkám, maximálně tisícům cestujících.

Témata: Opencard | Praha
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama