Kruté, nejlevnější MHD lístek v Brně za 20 korun!

Brno - Nejlevnější jízdenka v brněnské městské dopravě podraží od nového roku o šest korun. Brněnský dopravní podnik totiž bez náhrady zruší nepřestupnou desetiminutovou jízdenku za 14 korun a nejlevnější patnáctiminutový přestupní lístek na dvě zóny bude stát v Brně nově místo 18 korun dvacet korun.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Agenturu Mediafax informovala v pondělí o změnách v tarifech městské hromadné dopravy v Brně mluvčí dopravního podniku Linda Škrancová s tím, že o zdražení dopravy ve městě rozhodli brněnští radní. Zvýšení cen jízdného magistrát odůvodnil především "zdražením energií a pohonných hmot a nutností pokrýt inflační růst".
 
"Jednorázová hodinová jízdenka na dvě zóny podraží v Brně o tři koruny na pětadvacet korun, měsíční předplatní jízdenka bude dražší o dvacet korun a bude stát 550 korun," řekla mluvčí. Dražší budou podle ní i ostatní typy předplaceného jízdného - měsíční přenosná vyjde místo 700 od nového roku na 750 korun, čtvrtletní podraží o devadesát korun na 1370 korun a roční předplatní bude stát od 1. ledna 4750 korun, což je o 90 korun více než letos. "Dopravní podnik nově zavádí roční přenosnou jízdenku, která bude stát 6100 korun," dodala mluvčí.
 
Dosavadní jednorázové jízdenky a přenosné předplatní jízdenky lze v Brně podle Škrancové použít jen do 7. ledna. Na dražší jednorázové jízdenky a přenosné předplatní jízdenky lze cestovat nejdříve 25. prosince.
 
Nevyužité jednorázové jízdenky je možné podle Škrancové v obvyklých předprodejích vyměnit s případným doplatkem za jízdenky podle nového tarifu nejpozději do 31. března. "V případě, že jízdenka podle původního tarifu je využita pouze částečně, pro případnou výměnu se použije pouze hodnota odpovídající nevyužité části jízdenky," řekla mluvčí s tím, že finanční náhradu za nevyužité jízdenky dopravní podnik neposkytne. "Po 31. březnu již jízdenky nebude možné ani vyměnit," upozornila Škrancová.
 
Předprodej dražších jízdenek začal v pokladnách DPMB 30 dnů před prvním dnem jejich platnosti, v prodejnách ostatních dopravců integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje začne nejpozději 15 dnů před prvním dnem jejich platnosti. "Platnost již vydaných předplatních jízdenek se změnou tarifu nemění," řekla mluvčí.
 
Od poloviny roku nabídne nově DPMB cestujícím prodej jízdenek prostřednictvím krátkých textových zpráv. Takzvané sms jízdenky bude možné využít v tramvajích, trolejbusech a autobusech linek 1 – 99 v tarifních zónách 100 a 101. V nabídce budou podle Škrancové zatím dva typy – jízdenka na 75 minut za 29 korun a lístek na 24 hodin za 99 korun. Jízdenku si cestující budou objednávat odesláním sms zprávy z mobilního telefonu ve tvaru DPMB29 nebo DPMB99 na číslo 902 06. "Cestující může do vozu nastoupit až ve chvíli, kdy prostřednictvím textové zprávy jízdenku přijal," řekla Mediafaxu Škrancová s tím, že tyto jízdenky budou kontrolovat revizoři pomocí speciální aplikace v mobilním telefonu.

Témata: Brno | mhd
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama