Adéla dorazila za Tondou do stanice metra A Veleslavín

Praha - Přes 800 tun vážící razící štít Adéla dorazil ve čtvrtek za štítem Tondou do stanice Veleslavín na budoucí prodloužené trase metra A z Dejvické do Motola. Tonda prorazil levý tunel budoucího metra již na začátku prosince loňského roku.

Přidejte svůj názor

371
doporučujeme

"Jsou tomu přesně čtyři měsíce od prorážky stanice Petřiny. Jsem rád, že stavba metra pokračuje hladce a oba štíty se v rekordních časech postupně blíží svému cíli ve stanici Dejvická," řekl primátor Bohuslav Svoboda (ODS).
 
Během posledních ražeb Adély se týmy společnosti Metrostav předháněly v rekordech jako na atletickém mítinku. Uprostřed prosince ohlásila noční směna půldenní rekord 18 metrů a následně došlo k vyrovnání dosavadního celodenního maxima na 33 metrů. Rekordní ražba byla nakonec 36 metrů za 24 hodin. Adéla dosáhla průměrné rychlosti téměř 1,5 metru za hodinu.

"Razili jsme v homogenním geologickém prostředí, a protože většinou pracoval pouze jeden štít, probíhalo hladce i zásobování stavebním materiálem," vysvětlil vedoucí projektu David Cyroň z Metrostavu.
 
Oba štíty urazily 1062 metrů dlouhou cestu z Petřin shodně zhruba za dva měsíce. Tonda se ale s Adélou příliš nezdržel a vyrazil dál směrem ke stavební jámě na Evropské. Traťové tunely jsou tak hotové zhruba z poloviny. Ražba bude pokračovat směrem k budoucí stanici Červený vrch.

Prodloužený úsek trasy metra A bude měřit 6134 metrů a bude mít celkem čtyři stanice – Červený vrch, Veleslavín, Petřiny a Motol. Stanice se razí novou rakouskou tunelovací metodou NRTM. Ta slouží i při budování dvoukolejných tunelů z Vypichu do Motola a odstavných kolejí.
 
Prodloužená trasa metra A bude končit v Motole, úsek by měl být zprovozněný v roce 2014. Pokladnu hlavního Prahy prodloužení podzemky vyjde na více než 20 miliard korun. Po roce 2014 má pokračovat stavba metra A dalšími dvanácti kilometry na letiště, kam povede přes zastávky Bílá Hora, Dědina, Dlouhá míle, Staré letiště a Letiště Ruzyně. Na Dlouhé Míli se bude opět křížit s železnicí, na místě by proto měl vzniknout velký dopravní terminál.
 
Všechny stanice budou bezbariérové.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama